صفحه ۱۱۶

ج 7 - یک بار دیگر تکرار کرده و در مورد خطر جنگ داخلی جاری در کشور عراق را هشدار می‎دهم و متذکر می‎شوم که ادامه آن، کلیت دین را در عراق و تمامیت ارضی و حاکمیت ملی را به خطر می‎اندازد. و این همان چیزی است که استعمارگران نسبت به کشورهای اسلامی از قدیم درصدد آن بوده اند.

و با اظهار تأسف شدید، در عراق، کار به جائی رسیده است که هدف اصلی و مهم برای هر کدام از شیعه و سنی، کشتن یک دیگر به دست خود می‎باشد. و خدا می‎داند این روند خونین و خطرناک تا کجا و تا کی ادامه خواهد داشت ؟

در چنین شرایط حساسی بر همه طبقات ملت عراق، اعم از مسلم و غیرمسلم واجب است کشور خود را از خطر تجزیه و اضمحلال و نابود شدن نیروهای معنوی و مادی حفظ کنند.

و شیعه و سنی و سایر مذاهب بدانند تا زمانی که جنگ داخلی و قومی در کشور عراق جریان داشته باشد نیروهای نظامی اجانب، به بهانه حفظ امنیت در این کشور باقی خواهند ماند.

در خاتمه، کلمه ای را خدمت مراجع عظام و علمای محترم عراق ایدهم الله تعالی عرض می‎کنم و آن، اینکه از نفوذ معنوی خود استفاده کنند و به هر نحو که مصلحت می‎بینند زمینه اختلافات و خصومات مذهبی که منشاء اصلی جنگ داخلی جاری است را از بین ببرند. موفقیت در این کار مهم اقتضا می‎کند که آن حضرات با رجال دین و عالمان اهل سنت مخصوصا آنهائی که نفوذ بیشتری در بین اهل سنت دارند یک تعامل جدی داشته باشند و برای متوقف نمودن این جنگ داخلی و ایجاد فضائی از صلح و وفاق آنگونه که خدای متعال در قرآن شریف امر کرده و فرموده: (یا ایها الذین آمنوا ادخلوا فی السلم کافة) (سوره بقره، آیه 208) با یکدیگر تبادل نظر و تشریک مساعی نمایند.

امروز علمای محترم شیعه در عراق قدرت بر این امر را دارند و در توان آنان

ناوبری کتاب