صفحه ۹۹

ضرر و زیان حتی صاحبان قدرتی خواهد بود که این جو را ایجاد می‎کنند، حال آن که آنان باید از ارزشی چون انتقاد سازنده استقبال کرده و در حکومتداری هیچ گاه از آن غافل نباشند؛ گویا ما خود را در جهان پانصدسال پیش می‎پنداریم و توجه نداریم که در شرایط جهان امروز کوچکترین مسائل کشور - بخواهیم یا نخواهیم - در دنیا منعکس می‎شود.

[ بنای اسلام بر دموکراسی و حکومت مردمی است ]

ایشان با اشاره به معنی دموکراسی و حکومت اکثریت فرمودند:

اگر رضایت اکثریت مردم نباشد حکومت هر چقدر هم از جهات نظامی و اقتصادی قوی باشد دوام نخواهد آورد. و حتی پیامبراکرم (ص) که خداوند در قرآن کریم در رابطه با ایشان فرموده است: (النبی اولی بالمؤمنین من أنفسهم) نگفت من با مردم کاری ندارم و حکومت من از ناحیه خداست؛ بلکه با بیعت، مشروعیت مردمی حکومت خویش را کسب کردند؛ چون بیعت در آن زمان به گونه ای بود که رؤسای قبایل و عشایر به نمایندگی از افراد قبیله با پیامبر بیعت می‎کردند، یا حضرت امیر(ع) پس از قتل عثمان و روی آوری مردم به ایشان، قبل از جلب رضایت اکثریت، حکومت را نپذیرفتند تا به ما بیاموزند اسلام بنایش بر دموکراسی و حکومت مردمی است.

ایشان در پایان برای روزنامه نگاران آرزوی توفیق کردند و از مسئولین فرهنگی کشور خواستند نسبت به اعطای تسهیلات به جراید ملی و مستقل کوشا باشند و در جهت حمایت از این گونه جراید کوتاهی نکنند.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.
1382114
دفتر آیت الله العظمی منتظری

ناوبری کتاب