صفحه ۹۲

جهان متحول امروز چگونه می‎توان سیاست های کلان فرهنگی، اقتصادی و سیاسی جامعه را بدون مشارکت مستمر متخصصان و عقلا و نخبگان کشور ترسیم نمود؟!

10 - در این موقعیت خطیر یک بار دیگر به سران جمهوری اسلامی ایران و متصدیان امور تذکر می‎دهم که از تجربه تلخ دیکتاتور عراق درس بگیرند و تا دیر نشده فریاد آزادی خواهی و عدالت طلبی ملت ایران را بشنوند. دست از انحصارطلبی بردارند و به مطالبات بر حق این ملت رشید که همانا عدالت و مردم سالاری واقعی و تدبیر و عقلانیت در تصمیم گیریهاست گردن نهند؛ و مطمئن باشند که با استبداد سیاسی دینی، تحمل نکردن انتقادها، بگیر و ببندها و بازداشت ها و محاکمات سیاسی رایج و سوءتدبیر در اداره کشور - هرچند با تکرار شعارهای ضد آمریکایی و ضد صهیونیستی - نمی توان در مقابل تجاوز احتمالی آمریکای سلطه طلب ایستاد.

این که تعداد انگشت شماری خود را لب اسلام و عقل کل پندارند و با اعمال و حرکات قیم مآبانه حقوق و آزادیهای مشروع را از مردم - که صاحبان اصلی کشورند - و حتی از نمایندگان منتخب مردم به بهانه های واهی سلب نمایند، با هیچ عقل و شرعی سازگار نیست و برخلاف وعده هایی است که در آغاز انقلاب به مردم داده شد؛ و چون این حرکات به نام اسلام و دین انجام می‎شود عملا نسل جوان را نسبت به اسلام و موازین اسلامی بدبین کرده اند.

متأسفانه در اثر سوء رفتار متصدیان امور کار به جایی رسیده است که بسیاری از مردم با این که از تجاوزات و جنایات آمریکائیان باخبرند دل به آمدن آنها بسته اند، غافل از این که سیل اگر آمد همه را با خود می‎برد.

خداوندا، به ملت مظلوم عراق صبر و پیروزی، و به جائران و متجاوزان خواری و شکست، و به سران و مسئولین کشورهای اسلامی عدالت و انصاف عنایت فرما.

والسلام علی جمیع الاخوة و الاخوات و رحمة الله و برکاته.
25 محرم الحرام 1424 - 138219
قم المقدسة - حسینعلی منتظری

ناوبری کتاب