صفحه ۷۵

احزابی که تلاش در اصلاحات دارند مانند حزب مشارکت، مجاهدین انقلاب اسلامی و ملی مذهبی ها مبارزه شدید می‎کنند و روزنامه ها و نشریات را می‎بندند و روزنامه ای مانند کیهان به خود اجازه می‎دهد هم مرجع تقلید، رئیس جمهور و حتی رئیس مجلس را ساده اندیش بخواند. نمی دانم ایشان را چه کسی انتصاب کرده است ؟ یا با این نظر موافق هستند و لذت می‎برند و یا مخالف ؟ اگر مخالف هستند چرا در برابر این ظلم سکوت می‎کنند؟ اگر بخواهیم بین دانشگاه و حوزه ارتباط قوی برقرار سازیم باید بتوانیم در تفکر اسلامی قدم به جلو بگذاریم. یکی از استادهای دانشگاه روزی یک سخنرانی کرد، یکی از دانشجویان به او انتقاد کرد که 10 سال پیش نظر شما چیز دیگری بود؛ استاد دانشگاه فرمود خدا را شکر می‎کنم که نظر جدیدی دارم و همان نظر 10 سال پیش را تکرار نمی کنم؛ زیرا همین شاهد رشد فکری و حرکت به جلو است. به همین دلیل احتیاج به مرجع تقلید زنده و آگاه داریم که زمان شناس باشد و از فشار خشک مقدس ها و أخباری ها نترسد و باعث رشد دین در قلب جامعه گردد.

بنده 21 سؤال از جناب آقای دکتر محسن کدیور کردم که چند ماه پیش برای جنابعالی نیز یک نسخه آن را فرستادم، ظاهرا به علت مشغله هنوز فرصت جواب دادن نیافته اید.

با آرزوی پیروزی و سلامتی برای شما و خانواده گرامی.
التماس دعا - شنبه 19 بهمن 1381 - علاءالدین

1 - آیا تمام گروهها حق سخن و فعالیت در اسلام دارند؟ حتی گروههایی که مذهبی نیستند؟

2 - محارب و برانداز چه کسانی هستند؟ و در چه مورد باید مجازات بشوند؟

3 - آیا اسلام با زور و با قدرت شمشیر وارد ایران شد؟

4 - آیا حجاب در اسلام اجباری است ؟ اگر خانمی برای پوشش سر در کشورهای اهل کتاب مورد بی احترامی و هتک حرمت بشود، باز پوشش سر برای ایشان واجب است ؟

5 - فروع دین و حتی جهاد در اسلام اجباری است یا اختیاری ؟

6 - معنای عصمت چیست ؟ آیا معنای آن این است که گناهان بخشیده شده است ؟

7 - چه کسانی وارد بهشت می‎شوند؟ فقط شیعیان ؟

8 - آیا مراسم ازدواج و ذبح اهل کتاب را اسلام می‎پذیرد و قبول دارد؟

ناوبری کتاب