صفحه ۷۴

«15» پاسخ به برخی پرسش های اعتقادی و سیاسی

13811222
( بسم الله الرحمن الرحیم)
(قل لله المشرق والمغرب یهدی من یشاء الی صراط مستقیم) (سوره بقره، آیه 142)

با عرض سلام خدمت فقیه عالیقدر حضرت آیت الله منتظری

شروع حرکت جدید اسلام را ایران با انقلاب اسلامی آغاز نمود و یک حرکت جهانی به وجود آورد که امروز شاهد آن هستیم و کشورهای عربی در حال رشد تفکر اسلامی هستند.

ولی در حالی که خود این حرکت را شروع کردیم خود دربهای علم و منطق را بستیم و حرکت افرادی مانند استاد مطهری و شریعتی را متوقف ساختیم، که این باعث شد در دنیا با دید دیگری به ما ایرانیان نگاه کنند. مصلحت اندیشی و محافظه کاری روحانیت برای حکومت باعث شده است خیلی از بحث ها مطرح نشود. علت بعضی از دین ستیزی ها در ایران همین دیدگاه روش اسلام تاریخی است که به آن اجازه حرکت داده نمی شود و فقط انسان حق تکرار سخنان گذشته را دارد. متأسفانه هر شخصی که در راه اسلام شناسی قدم بردارد و نظرهای جدیدی را بازگو کند به عنوان دشمن، کافر و غرب زده محسوب می‎شود. سخنان آقای دکتر آقاجری هنگامی گفته می‎شود که این دایره بسته باشد و تنها راه حل را جدایی اسلام ناب از اسلام تاریخی بدانند. بنده معتقد هستم افرادی هستند که بتوانند در جهت اسلام صحیح قدم بردارند؛ زیرا تماسی که با نماینده های شما داشتم متوجه شدم که این حرکت را فقط روحانیت مستقل از دیدگاه حکومتی می‎توانند به هدف برسانند؛ زیرا استقلال فکری را حفظ می‎کنند.

امروز نیز ما مطهری ها را داریم ولی اسلام حکومتی حتی باب اجتهاد را بسته است، و با هر مرجعی که سخن اسلام روز را بزند شدیدا برخورد می‎کنند، و گاهی به صدور شبنامه (متأسفانه گاهی از خود حوزه علمیه قم صورت می‎گیرد) و تهمت در رسانه های عمومی منجر می‎شود. با

ناوبری کتاب