صفحه ۵۳

«10» گزارش رفع حصر (5) (دیدار شاخه جوانان جبهه مشارکت ایران اسلامی)

13811129
(بسمه تعالی)

همان گونه که در اطلاعیه قبلی به اطلاع رسید در دیداری که شاخه جوانان جبهه مشارکت ایران اسلامی با آیت الله العظمی منتظری داشتند سؤالاتی مطرح شد که اهم آنها و سخنان فقیه عالیقدر به شرح زیر می‎باشد:

1 - جنابعالی از جهات مختلفی از چهره های شاخص برای نسل جوان هستید، یکی از آن جهات این است که حضرتعالی میان دموکراسی و رأی مردم از سویی و دینداری و حکومت دینی از سوی دیگر آشتی ایجاد کرده و در مقام ایجاد تطبیق این دو هستید، بر همین اساس سؤال این است که به نظر شما چگونه می‎توان میان حکومت دینی و رأی مردم آشتی داد؟

2 - قرائتی از دین می‎شود و رایج است که موجب ناکارآمدی دین در ایجاد حکومتی مردم سالار می‎باشد. آنان به گونه ای دین را تفسیر کرده و می‎کنند که گویی آنان با لائیک ها به توافق رسیده اند که دین ناتوان از ایجاد بستری است برای حکومتی دموکراتیک که همگام با آموزه های دینی باشد، با این معضل چه باید کرد؟

3 - معضل مهمی که جوانان با آن روبرو هستند و موجب فرار آنان از دین و اخلاق شده است این است که متولیان رسمی دین عملکردهای خوبی در برخی جاها از خود نشان نمی دهند، در این رابطه باید چه کرد؟

4 - تشکیل احزاب سیاسی تا چه حدی می‎تواند با مبانی و آموزه های دینی سازگار باشد، و هدف اصلی از تشکیل احزاب چه می‎تواند باشد؟

ناوبری کتاب