صفحه ۴۷۳

پذیرفته ایم دخالت مردم را بر سرنوشت خودشان، لاجرم مقدمه اش را که تحزب و کار جمعی است باید بپذیریم؛ راه گریزی نیست. و ما متأسفیم که بیست و هفت سال پس از انقلاب کسانی پیدا شده اند که علنا و صریحا اصل جمهوریت را انکار می‎کنند. آن مطلبی را که حضرتعالی اشاره فرمودید بی تردید یک توهین است به رهبر انقلاب که او به چیزی که اعتقاد نداشت مردم را دعوت کرده است.

اما من یک نکته ای را که الان به خاطرم رسید عرض کنم، یک نامه ای منتسب به امام منتشر شده است این نامه را ما بارها گفته ایم که بر طبق نص صریح وصیتنامه امام که گفته است خط و امضای من هر دو باشد، گفتند خط را کارشناسی کرده اند بعد یک آقایی آمد گفت نخیر سید احمدآقا گفته اند این خط خط من است، هم اینقدر که او اعتراف کرده که خط من است اعتبار ندارد. اما هنگامی که ما در یکی از مصاحبه ها مورد سؤال قرار گرفتیم و گفتیم نامه اصالت ندارد، ما را به دادگاه احضار کردند به جرم توهین به مقام رهبری فقید، و بعد هم پرونده اول رفت به دادگاه عادی بعد به دادگاه انقلاب. در خدمت جناب صدر به عنوان وکیل حقوقی ما رفتیم آنجا گفتیم آقا شما حرفهای جدید می‎زنید که در تاریخ هزار و چهارصد ساله اسلام سابقه ندارد، مسلمانها هزار و چهارصد سال است پیرامون صحت و سقم احادیث پیامبر خدا بحث می‎کنند هیچ کس تا حالا نگفته که شک و تردید در یک حدیث منتسب به پیامبر توهین به پیامبر است، حالا شما می‎گویید توهین ؟! شش ماه ما را محکوم کردند. حالا عرض من این است که ما در یک وضعیتی قرار گرفته ایم که بعضی ها به نام دفاع از اسلام دارند زیراب جمهوریت را می‎زنند و چنین مسائلی را مطرح می‎کنند که مصداق بارز تشویش اذهان است، اما متأسفانه دادگاههای ما مثل این که زورشان به دانشجویی می‎رسد یا به یک افراد خاصی یا به نهضت آزادی می‎رسد که به ما می‎گویند اصلا شما قاچاقی نفس می‎کشید.

غیر از آن زندانهای زمان شاه که حضرتعالی اشاره فرمودید در همین دوران جمهوری اسلامی در سه نوبت دوستان بسیار خوب ما آقایان توسلی، صباغیان، منصوریان و دیگران را بردند زندان، حتی جناب صدر هشتاد و چند ساله را بردند زندان به عنوان همین اقدام برای براندازی. اخیرا به ما می‎گویند که شما دنبال براندازی آرام هستید، آرام یعنی چه ؟! همین طور که مستحضر هستید سی و چند نفر از اعضای نهضت آزادی ایران را مجموعا به صد و ده سال

ناوبری کتاب