صفحه ۴۷۲

این توهین به ایشان است. این بزرگترین اهانت به ایشان است. از اول خود ایشان گفت جمهوری اسلامی و در قانون اساسی هم همه اینها نوشته شده است.

خداوند ان شاءالله مرحوم مهندس بازرگان درجاتش را عالی کند و به همه بازماندگانش صبر و اجر عنایت فرماید. به آقایان هم توفیق بدهد که در هر شرایطی وظایفشان را عمل بکنند. به اندازه اش تذکر بدهید. من با تندیها مخالفم ولی بالاخره حرف حق را باید انسان بزند و سکوت روا نیست. امام حسین (ع) در سفر کربلا پس از برخورد با اصحاب حر حدیثی از پیغمبر(ص) نقل کردند که اگر انسان جور و ظلم و چیزهای خلاف ببیند "و لم یغیر علیه بقول و لا فعل کان حقا علی الله أن یدخله مدخله" آن ساکتین هم حکم جائرین را پیدا می‎کنند. بنابراین سکوت روا نیست. من را هم تخطئه می‎کنند در حالی که من به عقیده خودم وظیفه ام را انجام می‎دهم و هیچ وقت هم دنبال مقام و مرجعیت و این جور چیزها نبوده ام. این جور مقامات امور اعتباری است و تمام می‎شود و می‎رود؛ اگر ما عقیده داریم به آخرت باید کاری بکنیم که مورد رضای خدا باشد.

ان شاءالله همه شما موفق و مؤید باشید، یک حمد و سوره هم برای مرحوم مهندس بازرگان بخوانیم.

خدا ان شاءالله شما را حفظ نماید و عاقبت همه مان را ختم به خیر کند.

دکتر ابراهیم یزدی: من از طرف خودم و از طرف شورای مرکزی نهضت آزادی ایران از فرمایشات جنابعالی تشکر می‎کنم و این عید سعید بزرگ غدیر را به جنابعالی و بیت محترم و آقازاده های بزرگوار تبریک می‎گویم و امیدوارم که ملت ما همچون گذشته از برکت پیروی واقعی از علی (ع) به آنچه در مصلحت ملت و موجب رضای حق است بتواند ادامه بدهد، و همچنین برای جنابعالی آرزوی سلامت و طول عمر و ادامه خدمات و استمرار بر قول ثابت را داریم.

بدون شک همان طور که حضرتعالی فرمودید مقدمه هر کار واجبی را واجب، مقدمه هر کار حلالی را حلال، و مقدمه هر کار حرامی را حرام می‎دانیم. اگر ما پذیرفته ایم جمهوریت را و اگر

ناوبری کتاب