صفحه ۴۴۹

از آنجا که عمده و اکثر کارهای خلاف و اشتباهاتی که از سوی حاکمیت انجام می‎شود به نوعی شکل قانونی به خود می‎گیرد و با بررسی دقیق، زمام تمام امور در کشورداری به ساختار کنونی ولایت فقیه منتهی می‎شود و منشاء اساسی ترین مشکلات، مطلقه بودن ولایت فقیه در قانون اساسی و محدود نبودن آن از نظر زمان و سایر جهات می‎باشد، لذا به نظر اینجانب اولین کار اصلاحی که باید انجام شود اصلاح قانون اساسی توسط نمایندگان منتخب مردم و در جوی کاملا آزاد می‎باشد.

[ رابطه ملت و مذهب ]

15 - حضرت آیت الله، امروز رابطه دو مقوله "ملت" و "مذهب" در ایران را چگونه می‎بینید؟ برخی نگران "ملت"اند برخی نگران "مذهب"، شما نگران چه هستید؟

از جنبه نظری و تئوری تفکیک بین ملت سالم و مذهب صحیح ناصواب است؛ زیرا هیچ ملتی بدون مذهب درست به رستگاری نمی رسد و مذهب می‎تواند صورت و فصل حقیقی یک ملت و چهره باطنی و معنوی آن به شمار آید؛ همان طور که هیچ مذهبی بدون در نظر گرفتن منافع ملی جایگاه مردمی و جایگاه عقلی نخواهد داشت. ولی مع الاسف از جنبه عملی گاه به لحاظ ضعف اعتقاد و ایمان و گاه به علت تفسیرهای ناروا از مذهب، عده ای جانب ملیت و گروهی جانب مذهب را گرفته و به سوی افراط یا تفریط می‎گرایند؛ و آنچه موجب نگرانی است تفکیک بین آن دو و ترجیح بی رویه یکی از آنها بر دیگری به معنای اثبات یکی و نفی دیگری از جنبه نظر و یا عمل می‎باشد. از طرف دیگر متأسفانه در اثر عملکرد مسئولین که به نام مذهب و دین می‎باشد امروز شاهد نوعی فاصله بین ملت بخصوص قشر جوان و مذهب مشاهده می‎شود که بسیار خطرناک و موجب نگرانی می‎باشد.

عزت و سربلندی اسلام و کشور را از خدای متعال مسألت دارم.

ان شاءالله موفق باشید.
والسلام علیکم و رحمة الله.

ناوبری کتاب