صفحه ۴۴۳

مطلب درستی است. قرآن کریم نیز بر آن تأکید کرده است و در سوره مائده آیه 8 می‎فرماید: (و لایجرمنکم شنئان قوم علی ان لاتعدلوا اعدلوا هو أقرب للتقوی) "دشمنی با قومی شما را وادار به عدم مراعات عدالت با آنان نکند، همگی عدالت را به پا دارید که آن به تقوا نزدیک تر است."

لزوم اجرای عدالت منحصر به دوستان و هم کیشان نیست؛ بلکه شامل مخالفان سیاسی و مذهبی نیز می‎گردد؛ مرحوم آیت الله خمینی نیز به آن توصیه می‎نمودند. ولی متأسفانه بسیاری از تندرویها و تضییع حقوق حتی به نام ایشان انجام گرفت و چهره ایشان را در معرض سؤال قرار داد. اینجانب بر همین اساس در سالهای اول انقلاب تذکراتی به مسئولین ذی ربط می‎دادم که بعضا خوشایند آنان نبود و چه بسا نزد مرحوم آیت الله خمینی وانمود می‎شد که آنان را تضعیف می‎کنم؛ اما من همواره احساس می‎کردم در اثر برخوردهای تند، ارزشهای اصولی ای که برای آنها انقلاب شد در شرف نادیده گرفتن و از بین رفتن می‎باشد.

[ نیروهای طرفدار انقلاب ]

3 - به نظر شما عمده ترین نیروهایی که در راه آمال انقلاب اسلامی ایستادند کدام بودند؟ نیروهای طرفدار انقلاب و آمال آن در سراسر کشور زیاد بودند و هر کدام در جایگاه خود خدمت می‎کردند؛ ولی کسانی را که از هستی و راحتی خود گذشته و زندگی خود را در راه خدا و دفاع از انقلاب و کشور فدا کردند و در این راه به شهادت رسیدند یا سلامتی و یا آزادی خود را از دست دادند، می‎توان از مقاوم ترین و فداکارترین نیروهای انقلاب به حساب آورد. همچنین است خانواده هایی که در این

ناوبری کتاب