صفحه ۴۴

اسماعیلی مقدم، تاجرنیا، طاهری، احمدی، موسوی خوئینی، جلالی زاده، پیران، لقمانیان و خانم حقیقت جو با ایشان ملاقات داشته و به تبادل نظر پرداختند.

همچنین دکتر هادی (معاون وزیر خارجه)، سراج الدین موسوی (سفیر ایران در پاکستان)، آقایان عبدالله نوری و محسن کدیور، صالح آبادی (معاون وزیر تعاون)، خانم اعظم طالقانی به اتفاق دیگر اعضای بیت مرحوم آیت الله طالقانی هم با ایشان دیدار و گفتگو نمودند.

دیدار آیت الله طاهری اصفهانی همراه با شور و شعفی وصف ناپذیر و در حضور جمعیت انبوهی برگزار گردید. در این دیدار آیت الله طاهری اظهار داشت: "با وجود کسالت شدید دیگر هجران برایم غیر قابل تحمل بود".

همچنین گروههای سیاسی مختلف خصوصا دانشجویان و اعضای شورای دفتر تحکیم وحدت با آیت الله منتظری دیدار کردند.

طی چند روز گذشته خبرنگاران بسیاری از خبرگزاری ها و روزنامه های کثیرالانتشار جهان با حضور در بیت معظم له به انعکاس اخبار مربوط به ملاقاتها و سخنرانی های ایشان پرداختند. خبرگزاری های ایرنا، ایسنا، الجزیره، رویترز، آسوشیتدپرس، ابوظبی، آلمان، ترکیه؛ و نشریات گاردین، فاینشنال تایمز، نیوزویک، نیویورک تایمز و... از جمله این رسانه های گروهی اند.

[ لزوم توجه به شعارها و اهداف اولیه انقلاب ]

آیت الله منتظری در جواب سؤال خبرنگاران مبنی بر این که با توجه به تحولات اخیر در کشور، جنابعالی چه توصیه ای برای حاکمیت دارید فرمودند:

باید دید شعارها و اهداف اولیه انقلاب چه بوده است. شعار اول انقلاب: "استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی" بود، که استقلال یعنی این که دیگران برای ما تصمیم نگیرند و ما خود سرنوشتمان را به دست گیریم، و آزادی هم یعنی این که مردم و حتی اقلیت ها آزاد باشند تا در سرنوشت خویش تصمیم گیرنده باشند.

ناوبری کتاب