صفحه ۳۹۰

«87» دیدار دبیرکل و اعضای نهضت آزادی ایران در دهمین سالگرد بزرگداشت مرحوم مهندس مهدی بازرگان

1383112
( بسم الله الرحمن الرحیم)

در این دیدار ابتدا گزارش مختصری از همایش دهمین سالگرد بزرگداشت که طی دو روز توسط بنیاد فرهنگی مهندس بازرگان در حسینیه ارشاد تهران برگزار شد ارائه گردید.

سپس حضرت آیت الله العظمی منتظری ضمن تبریک عید قربان و تقدیر و تشکر از علاقه مندان آن مرحوم که به پاسداشت یاد و خاطره وی پرداختند با ذکر جمله ای از امام علی (ع) در خطبه 210 نهج البلاغه که می‎فرماید: "و انما الناس مع الملوک والدنیا الا من عصم الله" گفتند: این جمله بسیار پرمحتوا و جالب است، مولا امیرالمؤمنین می‎فرمایند: اکثر مردم با پادشاهان و قدرتمندان و اهل دنیا هستند مگر آن کسی که خدا حفظش کند. نوع انسانها به دنبال آن هستند که باد به پرچم چه کسی می‎خورد و چه کسی قدرت را در دست دارد، چه حق و چه باطل، تا به دنبال آن روند.

در همین زمینه امام حسین (ع) فرمودند: "الناس عبید الدنیا والدین لعق علی ألسنتهم" مردم بندگان دنیایند و دین نزد آنها تنها لقلقه زبانی بیش نیست. "فاذا محصوا بالبلاء قل الدیانون" هنگامی که گرفتار بلا و امتحان شدند دینداران کم می‎شوند. وقتی بلا و امتحان و فشارها زیاد شد افراد سعی می‎کنند برخلاف عقیده خود حرف زده و عمل نمایند، و کم کم نفاق و دورویی رشد و گسترش پیدا می‎کند. از این افراد دو چهره و منافق باید به خدا پناه برد. در اوایل سوره بقره چهار آیه پیرامون

ناوبری کتاب