صفحه ۳۹

بله در خبرها بود که فرزندان حضرتعالی به مقامات مسئول مراجعه کرده اند و بویژه به دادگاه روحانیت، و گفته اند در صورتی که رفع حصر بشود شما تا حدی از فعالیت های سیاسی به دور خواهید ماند، آیا این صحت دارد یا نه ؟

اینها دروغ است. شما از طرف ما تکذیب کنید، من خودم حسینعلی منتظری هستم، تکذیب کنید. فرزندان من هم گفتند دروغ است، چرا نسبت داده اند؟! احمد ما گفت که من مصاحبه هم کرده ام و گفته ام دروغ است. حالا نمی دانم با کدام رسانه مصاحبه کرده است. نه خیر هیچ تقاضایی نبوده است.

در عین حال گفته شد که حضرتعالی و فرزندانتان تقاضا کرده اید در صورتی که رفع حصر بشود به شما اجازه داده شود کلاسهایتان را برقرار کنید و تدریس بفرمایید، آیا این صحت دارد؟

چنین چیزی هم صحبت نشده، الان من حالم حال درس گفتن نیست. نه چنین تقاضایی نشده. خوب من اگر حالم مساعد باشد مانعی هم نباشد، طلبه ام و درسم را می‎دهم، اگر نتوانم نه، ولی تا حالا چنین تقاضایی نشده است.

حضرتعالی چندین سال است که در حصر به سر می‎برید و رسانه ها با شما به طور مستقیم دسترسی نداشتند. طی این مدت تغییری در مواضع شما بخصوص در ارتباط با حکومت اسلامی ایجاد شده است ؟

افکاری که داشتم در کتابهای من هست و در نوشته هایم هم منتشر شده، افکارم هیچ عوض نشده، همان افکار سابق است. هم در کتابهایم هست، عربی و فارسی، و هم در خاطراتم هست، هم در مصاحبه های کتبی ای که داشتم نظریاتم را گفته ام. من بالاخره چیزی که عقیده ام بوده همان است، نه پشیمانم نه اشتباه کرده ام. اینها حرف است. انسان اگر چنانچه تشخیص داد مطلبی حق است باید پای حرفهایش بایستد.

در قرآن کریم خداوند به پیغمبراکرم می‎فرماید: "ای پیغمبر! استقامت داشته باش همان طور که مأموری." و مولا امیرالمؤمنین در نهج البلاغه می‎فرماید: "مردم ! در راه هدایت وحشت نکنید." یعنی اگر راه هدایت را دیدی برو، وحشت نکن؛ دنبال حق برو.

ناوبری کتاب