صفحه ۳۶۶

«78» پاسخ به سؤالات "رادیو فردا" پیرامون تشیع و مرجعیت دینی

1383816
(بسمه تعالی)

حضور آیت الله حسینعلی منتظری

با سلام و آرزوی سلامتی و پایداری

رادیو فردا تصمیم دارد برنامه ای درباره "تشیع و مرجعیت دینی" تهیه کند. در این باره با آیت الله سید محمد حسین فضل الله در بیروت گفتگو کرده ام. ایشان نظر خود را درباره اسلام و مسائل دنیای جدید و از جمله مسأله مرجعیت و ولایت فقیه بیان کرده است. گردانندگان رادیو فردا و من مشتاق هستیم شنوندگان فارسی زبان این رادیو و نیز شنوندگان رادیو بین المللی آزادی را از دیدگاههای شما، در مقام یکی از مراجع تقلید شیعه آگاه کنیم. اگر گفتگوی تلفنی از جانب شما امکان پذیر نیست، خواهش می‎کنم به پرسش های زیر به صورت کتبی پاسخ دهید.

1 - به نظر می‎رسد اسلام در افکار عمومی بسیاری از کشورهای جهان اکنون معنایی هراس آور یافته، زیرا معمولا در کنار واژه هایی چون "خشونت" و "تروریسم" آورده می‎شود. در جهان اسلام شماری از مراجع و بزرگان سنتی دینی همراه بسیاری از روشنفکران اسلامی تلاش می‎کنند حساب اسلام را از استبداد سیاسی، خشونت و ترور جدا کنند. اما بیرون جهان اسلام بیشتر صدای نمایندگان استبداد دینی و خشونت طلبی به نام اسلام به گوش می‎رسد. از نظر شما چرا نمایندگان اسلام صلح جو، مداراگر و آزادیخواه هنوز نتوانسته اند صدای خود را بر غوغای نمایندگان اسلام خشونت و استبداد چیره کنند؟

2 - مسأله ولایت مطلقه فقیه، از نظر کارشناسان علوم سیاسی مانع عمده در راه شکل گیری دموکراسی در ایران است. شما تنها فقیهی بوده اید که پس از آیت الله خمینی، مبانی فقهی برای

ناوبری کتاب