صفحه ۳۶۵

از میان احزاب هر یک را انتخاب کردند آن حزب زمام امور را به دست می‎گیرد.

اینجا لازم است احزاب حتی از نظر اقتصادی مستقل و مردمی باشند تا حکومت ها نتوانند نظرات خود را به آنها دیکته نمایند؛ و با دولتی کردن احزاب، حکومت بخواهد حرفش را به کرسی بنشاند. اینجانب قبلا در جواب بعضی اساتید دانشگاه نوشته ام که تحزب از باب مقدمه واجب واجب است، چون که در جامعه اسلامی امربه معروف و نهی ازمنکر واجب است. اگر انسان مسلمان یک فرد را بخواهد امر به معروف کند اینجا عمل فردی مشکلی ندارد؛ ولی گاهی می‎خواهد حاکم و دولت را امر به خوبی و نهی از بدی نماید و مصالح جامعه را تذکر دهد، اینجا دیگر شخص و یک نفر به تنهایی توان آن را ندارد. در اینجا باید افراد جامعه متشکل شوند. این تشکل حزب و گروه چون مقدمه برای انجام واجبی چون امربه معروف و نهی ازمنکر است، خودش یک واجب اجتماعی است، و موجب خواهد شد نیروهای مختلف پراکنده و هم فکر در یک جا متشکل و متمرکز شوند. در این صورت حاکمیت توان برخورد کمتری دارد.

مردم لازم است با چشمان باز و درک و شناخت صحیح از کاندیداها وارد عرصه انتخابات شوند، اینجا فلسفه احزاب روشن می‎شود، البته احزاب جا افتاده نه احزاب خلق الساعة که فقط مدتی قبل از انتخابات با شعارهای عامه پسند و دهان پر کن ایجاد می‎شوند. حزب صحیح آن است که به فرهنگ سازی پرداخته و مستقل از قدرت و دولت بتوانند برنامه های خود را در معرض درک جامعه قرار دهند تا مردم با دید باز پای صندوقهای رأی بروند. ان شاءالله در انجام این وظیفه مهم موفق و مؤید باشید.

برای اطلاع از متن کامل نوشته اینجانب در رابطه با تشکیل احزاب سیاسی می‎توان به کتاب "خاطرات" اینجانب، پیوست 117، صفحه 1031 مراجعه نمود.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.
138379
دفتر آیت الله العظمی منتظری

ناوبری کتاب