صفحه ۳۶۴

( بسم الله الرحمن الرحیم)

من هم این عید بزرگ و مبارک ولادت پر برکت حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف را به تمامی آزادی خواهان، مسلمانان جهان و شما برادران و خواهران تبریک می‎گویم. امیدوارم وجود مبارکش باعث رفع مشکلات شود و مورد توجه آن حضرت قرار گیریم و در جهات مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی وضعیت ما روزبه روز بهتر گردد.

بنا بر مزاحمت ندارم، تنها به یک نکته اشاره می‎کنم و دعاگوی شما هستم. در برخی اظهارنظرها این گونه مطرح شده است که: "حزب ما مساجد ماست." اگر معنی این جمله این باشد که دیگر ما نیازی به احزاب و تشکل نداریم و احزاب کنار بروند، این نمی تواند مطلب درستی باشد. بر این اساس آقایان می‎خواهند بگویند موقع انتخابات که شد با یک فتوی و چند سخنرانی توسط ائمه جمعه و جماعت، شخص مورد نظر خودشان به مردم معرفی شود و مردم تکلیف شرعی داشته باشند به اشخاص خاص مورد نظر آقایان رأی بدهند، و احزاب سیاسی و مردم در حقیقت در اینجا مقلد دیگران باشند.

متأسفانه چنین طرز فکری ناشی از آن است که بحث تحزب هنوز در کشور ما پخته نشده و در اجتماع جا نیفتاده است. حال آن که اساس حاکمیت کشور ما را جمهوریت و اسلامیت تشکیل می‎دهد و این دو با هم منافاتی ندارند. اسلام منحصر در احکام عبادی و اخلاقی صرف نیست؛ اسلام برای اداره انسانها قبل از انعقاد نطفه تا ولادت و زندگانی و حتی پس از مرگ دستورالعمل های بسیاری دارد تا برسد به نوع حکومت و چگونگی آن. در حکومت مردمی که مردم انتخابگر تلقی می‎شوند قبل از برگزاری انتخابات باید احزاب سیاسی مستقل از حکومت برنامه های خود و مجریان این برنامه ها را شفاف و روشن آزادانه به مردم ارائه دهند؛ پس از قبول راهکارهای ارائه شده، مردم

ناوبری کتاب