صفحه ۳۵۱

بویژه نسبت به مسیحیت اسلام عنایت خاص دارد؛ در سوره مائده، آیه 82 می‎فرماید: (لتجدن أشد الناس عداوة للذین آمنوا الیهود والذین أشرکوا و لتجدن أقربهم مودة للذین آمنوا الذین قالوا انا نصاری ذلک بأن منهم قسیسین و رهبانا و أنهم لا یستکبرون) ای پیامبر، کسانی که شدیدترین دشمنی ها را با مؤمنین دارند مشرکین و یهود هستند، و آنان که بیش از دیگران با مسلمین دوست هستند نصاری می‎باشند، زیرا از آنها کشیش ها و راهب ها هستند و اهل استکبار و تکبر نیستند. نصاری برخلاف مشرکین و یهودی ها با مودت، دوستی و حسن هم جواری با مسلمین زندگی می‎کردند.

آنچه که در تاریخ اسلام از خشونت و جنگ و یورش مشاهده می‎کنید ناشی از خشونت طلبی و جنگ طلبی خلفای جور بنی امیه و بنی العباس است. کار آنها را شما به حساب "اسلام" نگذارید، همان گونه که جنگ های صلیبی را به حساب "مسیحیت" نمی گذاریم، چون حضرت مسیح (ع) با آن مخالف است و اسلام هم مخالف جنگ هایی بود که خلفا راه انداختند.

[ جایگاه خشونت در اسلام ]

ما کاملا با شما موافق هستیم، ولی از طرفی برخی دیگر در دنیای اسلام هستند چون اسامه بن لادن که آزادانه می‎گویند بر اساس قرآن باید جنگ کرد و کشتار راه انداخت. ما با این روش مخالف هستیم.

این حرفهای امثال بن لادن به اسلام خیلی در دنیا ضربه زده است. صحیح است ! متأسفانه این قبیل افکار ضربه اساسی به دین می‎زند. او مخالف اسلام حرف می‎زند. اسلام ترور و آدم کشی را منع کرده است. من برای شما چند دلیل ذکر می‎کنم. کسی به امام صادق (ع) می‎گوید: فلان کس به علی (ع) خیلی بد می‎گوید، اجازه دهید جوابش را بدهم. ایشان می‎گویند: چگونه ؟ آن شخص

ناوبری کتاب