صفحه ۳۰۹

اسلام را هم آزادانه انجام بدهند برخلاف جمهوری اسلامی است. منتها معنای اسلام این نیست که اقلیت های دینی یا آنهایی که مسلمان نیستند از حقوق محروم باشند، آنها هم حقوقشان را دارند، چنان که نماینده هم در مجلس دارند. همان گونه که به اقلیت های دینی بها داده شده و نماینده در مجلس دارند، تمام طبقات مردم باید نماینده در مجلس داشته باشند. چنین نیست که فقط شورای نگهبان هر کسی را که پسندید او باید نماینده باشد و مردم دیگر حق تعیین یا اعتراض نداشته باشند.

الان نخبگان جامعه از انتخابات ناراضی اند و کسانی را که قبول دارند شورای نگهبان بی جهت رد صلاحیت می‎کند. این کار کار غلطی است. جمهوری یعنی حکومت همه مردم، منتها موازین اسلامی هم رعایت شود. و این است مردم سالاری دینی. "فقیه" فقط متخصص احکام اسلام است، اگر قانونی یا دستوری برخلاف اسلام است او اعتراض کند و بگوید برخلاف اسلام است، چون متخصص فقه است.

[ اسلام دین رحمت و عطوفت است ]

من هیچ وقت منظورم آزادی مطلق نبود.امکان دارد سرچشمه مشکلات این باشد که اسلام به صورتهای مختلف می‎تواند تفسیر بشود و الان آنهایی که تفسیر خیلی سخت دارند روی کار هستند. امکان دارد مشکل در اینجا باشد؟

قاعده اش این است که علما و بزرگانی که مراجع و متخصص فقه اسلام هستند شورایی داشته باشند و مسائل اسلام زیر نظر شورا معین بشود. ما عقیده مان این است که دین اسلام دین رحمت و عطوفت است. قرآن 114 سوره دارد، 113 سوره اولش (بسم الله الرحمن الرحیم) است، یعنی به نام خداوند بخشنده مهربان. و خدا در قرآن به پیغمبراکرم خطاب می‎کند: (و ما أرسلناک الا رحمة للعالمین) (سوره انبیاء/ 107) تو را نفرستادیم جز رحمت برای همه. و فرموده است: (فبما رحمة من الله لنت لهم و لو کنت فظا غلیظ القلب لانفضوا من حولک) (سوره آل عمران / 159) ای پیغمبر تو در اثر رحمت خدا نرمخو هستی در مقابل جامعه، و اگر خشن و تند بودی مردم از دور تو پراکنده می‎شدند.

ناوبری کتاب