صفحه ۲۸۸

انجام امور در قوای سه گانه بر اساس اسلام بود، ولی با اضافه نمودن "مطلقه" یک قدرت فراقانونی را رسمیت دادند.

[ فلسفه ایجاد شورای نگهبان ]

در رابطه با شورای نگهبان هم وظیفه اصلی آقایان این است که برخلاف موازین اسلام و قانون اساسی قانونی تصویب نشود، و نظارت بر انتخابات برای این بود که قوه مجریه در امر انتخابات تخلف و دخالت بیجا نکند و جلوی دخالت ها گرفته شود، ولی متأسفانه خود شورای نگهبان افراد را بالا و پایین می‎نمایند، بسیاری را رد صلاحیت بیجا می‎کنند؛ افراد علاقه مند، زجرکشیده و متخصص و دلسوز را برخلاف عقل و شرع از صحنه سیاسی خارج می‎کنند. شورای نگهبان می‎خواهند انتخاب شوندگان هماهنگ با آنان باشند؛ غافل از این که آنان قیم مردم نیستند و کشور متعلق به همه مردم می‎باشد.

آیا شما با افراد ملی گرا چون بنی صدر تبادل نظر داشته اید؟

در مجلس خبرگان قانون اساسی با آقای بنی صدر تبادل نظر داشتم، البته اختلاف نظراتی هم وجود داشت ولی اهل جنگ و جدال نبودیم. وقتی به پاریس برای دیدار آیت الله خمینی رفته بودم ایشان برای من منزل تهیه کردند. ایشان عمده اختلاف نظرشان درباره ولایت فقیه بود.

درباره خبرگان قانون اساسی این نکته را باید مد نظر داشت که اعضای آن سابقه قانونگذاری نداشتند و توجه نداشتند که سرانجام تصویب بسیاری قوانین چه خواهد شد و چه تضادهایی را در پی دارد. آنچه که برای آنان اهمیت داشت حفظ قداست و موقعیت شخص آیت الله خمینی بود.

[ مسئولیت پس از پیروزی انقلاب ]

شما پس از پیروزی انقلاب چه فعالیتی داشتید؟

ناوبری کتاب