صفحه ۲۸۶

[ رد صلاحیت کاندیداها توسط شورای نگهبان مصداق سلب آزادی است ]

اگر کل انقلاب را در نظر بگیریم انتخابات در آن آنچنان عادلانه نبوده، و از همان اول انقلاب تا به حال این گونه بوده است، اصلاحات هم راهی به جایی نبرد، الان کشور به چه سمتی می‎رود؟

پاسخگو بودن در صورتی است که کسی در رأس باشد، من طلبه ای هستم در قم و مسئولیتی ندارم و به قولی کنار گذاشته شده ام، اما به نظر من اصل انقلاب کار درست و مبارکی بود ولی شعارهای اولیه انقلاب بویژه آزادی و جمهوری اسلامی عملا انجام نشده است. باید توجه داشت حکومت با زور و قلدری و انحصارطلبی دوام ندارد. این که چند نفر در شورای نگهبان بنشینند و افراد را بالا و پایین کنند، عده ای را به خواست خود رد صلاحیت نمایند، برخلاف حقوق ملت است. در انتخابات اخیر مجلس دیدیم افراد صالح و متخصص را کنار زدند و به گونه ای افراد مورد دلخواه را مهره چینی کردند. بهترین روش برای حتی تقویت دین آن است که به مردم آزادی بدهند. تجربه نشان داده است که دین در جوامع دارای آزادی بیشتر رشد می‎کند.

این آزادی چگونه باشد؟

همین دخالت های بیجای شورای نگهبان به نام دین و اسلام نباید باشد. در انتخابات باید آزادی باشد، نمایندگان مردم هم باید آزادانه نظرات خویش را بیان کنند و کسی هم جرأت نکند با دادگاههای غیرقانونی مثل دادگاه انقلاب و ویژه روحانیت با آنها برخورد کند. این گونه محاکم غیرقانونی زمان شاه هم بود و هر کجا کم می‎آورد از عده ای رجاله استفاده می‎کرد و آنها را برای برخورد با مخالفان به میدان گسیل می‎داشت.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

ناوبری کتاب