صفحه ۲۷۸

در جهان با یکدیگر همکاری کنند؟ آیا معظم له مایل به شرکت در این گونه گفتگوهای بین الادیان (چه به طریق مستقیم و چه از طریق ارسال نماینده) می‎باشید؟

در خاتمه چنانچه مایلید پیامی برای مخاطبان آمریکایی خود داشته باشید لطفا آن را از این طریق اعلام نمایید. با تشکر فراوان. بهترین روش و رویکرد ایجاد بستری مناسب برای تعامل فکری بین ادیان و مذاهب و دانشمندان و نخبگان آنها در راستای توحید، اقامه عدل و برطرف شدن ربوبیت انسانهاست، آن هم از راه تکیه بر مشترکات بین ادیان و کم کردن فاصله ها و اختلافات. خداوند متعال در قرآن کریم خطاب به پیامبرش می‎فرماید: (قل یا أهل الکتاب تعالوا الی کلمة سواء بیننا و بینکم أن لا نعبد الا الله و لا نشرک به شیئا و لا یتخذ بعضنا بعضا أربابا من دون الله) (سوره آل عمران / 64) یعنی ای پیامبر به اهل کتاب بگو: بیائید به سوی سخنی که بین ما و شما مشترک است، که تنها خدا را پرستیده و به او شرک نورزیم و غیر از خدا یکدیگر را به عنوان ارباب قرار ندهیم.

بدیهی است با این روش کارآمد جبهه فکری قوی و مهمی از سوی خداپرستان و طرفداران توحید و یکتاپرستی شکل خواهد گرفت؛ و می‎توان از مسیر سازمانهای بین المللی چون سازمان ملل متحد و شورای امنیت راهکارهای اجرایی را مطرح کرد، و با عضویت نمایندگانی از ادیان در این مجامع مهم بین المللی ضمانت اجرایی برخی تصمیمات را نیز تأمین نمود. اینجانب اگر چه مجال واسع ندارم اما در این راستا و گفتگوی بین ادیان در حد مقدور آماده ام.

[ پیام برای مردم آمریکا]

در پایان ضمن ابلاغ سلام و اظهار محبت نسبت به مخاطبانی که این نوشتار را ملاحظه می‎کنند و آرزوی موفقیت برای آنان در راه انجام وظایف دینی و وجدانی، و با عرض ارادت به تمامی آزاداندیشان و کسانی که برای صلح و عدالت و رفع ستم

ناوبری کتاب