صفحه ۲۵۰

[ ولایت مطلقه فقیه ]

سفیر آلمان: آیا فکر نمی کنید تشکیل حکومت در عراق در سیستم حاکمیت ایران تأثیر داشته باشد؟ بویژه این که من شنیده ام شما به عنوان یکی از منتقدین ولایت فقیه در آمده اید؟

آیت الله منتظری: من منکر ولایت فقیه نیستم بلکه در این رابطه مفصل تدریس و بحث کرده ام. آنچه که به عقیده اینجانب دلیل شرعی و عقلی ندارد "ولایت مطلقه فقیه" است - و به واسطه این نظریه مشکلاتی هم برای ما ایجاد کردند - اما این که عالم بر غیر عالم مقدم است امری عقلایی است، فقیه به دلیل این که متخصص در فقه است باید نظارت کند که در مقام قانونگذاری و اجرا عملی برخلاف اسلام و ارزشهای آن صورت نگیرد. اما این درست نیست که فقیه بخواهد در حوزه هایی که تخصص ندارد دخالت کند. مردم عراق هم از آن جهت که مسلمان هستند خواهی نخواهی در قانون اساسی خودشان احکام اسلام را در نظر خواهند گرفت.

سفیر آلمان: من قبلا در الجزایر با آقای عباس مدنی صحبت کردم؛ این دیدار با شما چون آن دیدار برایم بسیار خاطره انگیز است، خوشحالم که به قم آمدم و به دیدار شما آمدم که به روشنی از مسائل سیاسی روز اطلاع دارید و موضع شفاف دارید.

آیت الله منتظری: ان شاءالله موفق باشید.

در پایان این گفتگو سفیر آلمان از وضعیت دانش پژوهان دیگر کشورها بویژه اروپایی که به ایران برای تحصیل علوم دینی می‎آیند، پرسش هایی را مطرح کرد که آیت الله منتظری در این رابطه مطالبی را بیان نموده و فرمودند: آنان آزادند و به تحصیل علم و دانش مشغولند و مراکزی برای تحصیل آنان نیز اختصاص یافته است.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.
1382116
دفتر آیت الله العظمی منتظری

ناوبری کتاب