صفحه ۲۵

«1» متن نامه حجة الاسلام والمسلمین دکتر محسن کدیور و پاسخ معظم له

1381820
(بسمه تعالی)

محضر مبارک شیخنا الاستاد فقیه مجاهد حضرت آیت الله العظمی منتظری دام ظله

سلام علیکم، خبر کسالت آن عالم ربانی باعث نگرانی شد. سلامتی عاجل، توفیق روزافزون و مزید عزت آن وجود شریف را از خدای بزرگ خواستارم. میلاد مسعود مهدی موعود(عج) را تبریک و تهنیت عرض می‎کنم. ظلمی که در این دو دهه بویژه در پنج سال حصر خلاف شرع (که متأسفانه هنوز ادامه دارد) آن هم از سوی مدعیان نیابت ولی عصر(عج) بر آن ناصح مشفق روا شده است نیاز به آن منجی نهایی و عدالت گستر آخرین را بیشتر عیان می‎کند.

بی شک اگر حاکمیتی رویه ظالمانه با مردم خود بویژه عالمان منتقد در پیش گیرد قبل از هر چیز سند عدم مشروعیت خود را امضاء کرده است.

ضمن تشکر از دست نوشته کریمانه مبعث، موقع را مغتنم شمرده نظر شریفتان را درباره سند، ابعاد، لوازم و فروعات قاعده فقهی "من تأمر الناس بغیر رضاهم" که جناب ابن فهد حلی (ره) در اواخر کتاب الرسائل العشر قاطعانه به آن تمسک کرده و حکومت و ریاست بر مردم را بدون رضایت ایشان مردود شمرده است جویا می‎شوم. بی شک آرای آن فقیه فرزانه به عنوان یکی از پیشگامان مردم سالاری دینی در تشریح بیشتر این نظریه همچون گذشته راهگشا خواهد بود. امیدوارم در این ایام پربرکت شاگرد کوچکتان را از دعای خیر فراموش نفرمایید. عزت عالی مستدام باد.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.
28 مهر 1381 - شعبان 1423
کمبریج - محسن کدیور

ناوبری کتاب