صفحه ۲۴۳

«49» نامه به فقها و حقوقدانان محترم شورای نگهبان

1382115
( بسم الله الرحمن الرحیم)

حضرات فقها و حقوقدانان محترم شورای نگهبان دامت توفیقاتهم

پس از سلام و تحیت و آرزوی توفیق برای شما در انجام وظائف شرعی و قانونی؛ برحسب احساس وظیفه شرعی نکاتی را خدمت شما بیان می‎کنم:

1 - جمهوری اسلامی از دو کلمه "جمهوری" و "اسلامی" ترکیب شده است و مسلما قانون اساسی یعنی آنچه مورد تأیید ملت شریف ایران قرار گرفت بر این دو رکن استوار است و همه اصول آن با توجه به رأی جمهور مردم و اسلامیت نظام تدوین و تصویب شده است. هر شخص یا نهادی که بخواهد آگاهانه یکی از این دو رکن را نادیده بگیرد برخلاف نظام اقدام نموده است.

2 - اینجانب که از اعضای مجلس خبرگان قانون اساسی بودم و ریاست آن را بر عهده داشتم گواهی می‎دهم که نظارت استصوابی مورد عمل آقایان با هدف از تصویب اصل 99 قانون سازگار نیست و با روح آن در تضاد کامل می‎باشد. نظر به این که در رژیم سابق انتخابات آزاد نبود و شاه و مجریان دخالت کرده و کسانی را بر مردم تحمیل می‎نمودند، برای جلوگیری از این امر شورای نگهبان که به نظر مقدسترین نهاد بود به عنوان ناظر بر انتخابات تعیین شد تا جلوی دخالت های ناروا را بگیرد و آزادی انتخابات که حق ملت است تأمین گردد. احراز شرایط کاندیداها و صلاحیت آنان بر عهده وزارت کشور است که باید از طریق معتمدین محلی و شهادت آنان به دست آید. اگر بنا باشد وزارت کشور رد صلاحیت کند و شورای

ناوبری کتاب