صفحه ۲۳۹

بنابر فرض اول که رهبری با ریاست جمهوری یکی شود، یعنی امتیاز خاصی برای روحانیت قائل شویم ؟

لزومی ندارد حتما روحانی باشد، بلکه اگر کسی به احکام اسلامی آگاهی کامل داشته باشد کافی است، و لباس شرط نیست.

[ تحصن نمایندگان مجلس شورای اسلامی ]

در حال حاضر امواج اعتراضات و تحصن نمایندگان به رد صلاحیت ها را مشاهده می‎کنیم. حضرتعالی چه نظری دارید؟

تحصن حق نمایندگان معترض است، البته به قول عرب ها یک ضرب المثل دارند که می‎گویند: "فی الصیف ضیعت اللبن" یعنی در تابستان شیر را ضایع کردی ! در گذشته برخی فرصت های بهتری وجود داشت که از آن فرصت ها استفاده مناسب نشد.

در سخنرانی 13 رجب گفته من همین بود که آقای رئیس جمهور برود نزد مقام رهبری و بگوید مردم از من انتظارات دارند و من باید اختیار داشته باشم، نه این که در کارها توسط رهبری و نهادی انتصابی دخالت شود. نمایندگان هم همین طور؛ آنها هم باید از آزادی کامل برخوردار باشند. ولی دیدید که با اظهارنظر من چه برخوردی صورت گرفت. الان هم کار به جایی می‎رسد که افراد را به دلایل واهی رد صلاحیت می‎کنند. مگر می‎شود به انسان ظلم بشود و انسان آخ هم نگوید. اعتراض حداقل کار عاقلانه ای است که باید در مقابل ظلم انجام پذیرد. در قرآن می‎فرماید: (لا تظلمون و لا تظلمون) نه ظلم کنید و نه زیر بار ظلم بروید. به نظر من اگر خواسته های متحصنین برآورده نشد ماندن آنها در مجلس صلاح نیست.

[ فعالیت های هسته ای ایران ]

در مورد فعالیت های هسته ای ایران، آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته است ایران از 18 سال پیش فعالیت های هسته ای و اتمی داشته است. آیا در دوران مسئولیت شما به جنابعالی اطلاعاتی در این زمینه داده می‎شد؟

ناوبری کتاب