صفحه ۲۳۴

«48» مصاحبه روزنامه ژاپنی "یومیوری"

1382113
( بسم الله الرحمن الرحیم)

[ شعارها و آرمانهای اولیه انقلاب ]

در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب هستیم. اگر به عقب برگردیم و فرض را بر این بگذاریم که اول انقلاب بودیم چه می‎کردید؟ چه چیزی را باید اصلاح کنیم ؟

علت اصلی به ستوه آمدن مردم از رژیم گذشته مشکلات اقتصادی نبود؛ بلکه علت اصلی انقلاب مردم ایران، نبودن استقلال و دخالت های اجانب و عدم آزادی بود.

کشورهای خارجی در کشور ما دخالت می‎کردند. انتخابات آزادانه برگزار نمی شد و کشور به صورت پادشاهی اداره می‎شد، و نمایندگانی هم که به مجلس آن زمان می‎رفتند معمولا با دخالت دستگاههای حکومت انتخاب می‎شدند، و مردم می‎دیدند کسانی را به عنوان نمایندگانشان معرفی می‎کنند حال آن که مردم از آنها شناختی نداشتند.

آزادی بیان در رژیم سابق نبود. اگر کسی مخالفتی از خود نشان می‎داد محکومیت و زندان را در پی داشت. نبودن آزادی مخصوص یک قشر خاص نبود بلکه تمام اقشار اعم از دانشگاهی، روحانی، بازاری و غیره آزاد نبودند. در یک کلام استبداد شاهی حاکم علی الاطلاق بود. انقلاب شد تا استبداد برود، و استقلال و آزادی و جمهوری اسلامی به دست آید. آزادی آنقدر مورد خواست مردم و آیت الله خمینی بود که ایشان در پاریس می‎گفتند: حتی کمونیست ها آزادند نظر خویش را در حکومت مورد نظر ما بگویند. حکومت مردمی بر اساس موازین

ناوبری کتاب