صفحه ۲۱۷

یک روزی شعار مرگ بر آمریکا مطرح بود - ما هم می‎گفتیم - ولی معنایش این نیست که تا ابد آیه نازل شده باشد و بی جهت برای خودمان دشمن سازی کنیم.

می‎گویند دوست هزارش کم و دشمن یکی اش هم بسیار است.

به نظر من فرصت خوبی بود تا دیوار بی اعتمادی خراب شود و از این فرصت استفاده شده روابط برقرار شود. من معتقدم بجز اسرائیل که آن راکشوری غاصب و نامشروع می‎دانیم باید با تمام کشورها رابطه برقرار کرد، و نباید به واسطه تنها پنج شش میلیون یهودی که مخالف رابطه اند از جمعیت سیصد میلیونی آمریکا غافل شویم. صهیونیزم و لابی های یهود مخالف رابطه اند و متأسفانه برخی هم از داخل با آنها همسو شده اند. فرض کنیم آمریکایی ها خواسته اند از فرصت زلزله بم استفاده کنند، استفاده از فرصت ها کاری است عاقلانه، و انسان عاقل از فرصت ها استفاده می‎کند.

[ ولایت فقیه ]

نامه: قرائت خاصی می‎گوید: دیدگاه ویژه از ولایت فقیه که منشا حکومت است و باعث حاکمیت یافتن قشر خاص و ویژه ای از روحانیت شده باعث انسداد سیاسی در کشور است، نظر جنابعالی چیست ؟

در این رابطه اینجانب در کتاب دیدگاهها تحت عنوان "ولایت فقیه و قانون اساسی" و "حکومت مردمی و قانون اساسی" بحث مفصلی نموده ام اما به نحو اجمال به قول مرحوم آیت الله حاج شیخ محمدحسین اصفهانی در حاشیه مکاسب: "فقیه بما هو فقیه در مرحله استنباط اهل نظر است نه در امور مربوط به نظم بلاد و حفظ مرزها و تدبیر شئون جهاد و دفاع و مانند اینها، پس معنا ندارد این امور به او محول شود".

نامه: ظاهرا شما نسبت به نظریه ولایت فقیه ملاحظاتی داشته اید؟

بلی، من ولایت مطلقه فقیه را قبول ندارم و در انتخابات بازنگری قانون اساسی چون این را اضافه کرده بودند شرکت نکردم. بسیاری از آقایان که اصرار بر آن داشتند الان ضربه اش را خودشان می‎خورند. این اصلا عاقلانه نیست که تمام

ناوبری کتاب