صفحه ۱۹۸

در این دیدار آیت الله العظمی منتظری ضمن خوشامد گویی به حاضرین و تبریک عید سعید فطر، در مورد مجلس هفتم گفتند:

همان گونه که اعلام کرده ام قضاوت نهایی در مورد انتخابات مجلس هفتم را به آینده موکول می‎کنم، ولی قبل از انتخابات باید جایگاه مجلس احیا شود؛ و متأسفانه مجلسی که اکثریت آن با اصلاح طلبان است این گونه با آن برخورد می‎شود.

[ بازنگری قانون اساسی ]

ایشان با اشاره به بازنگری قانون اساسی اظهار داشتند:

مرحوم حاج احمدآقا خمینی با توجه به مسئولیتم در مجلس خبرگان اول اصرار داشت که با نوشتن نامه ای به امام خمینی درخواست اصلاحیه قانون اساسی را اینجانب بدهم، که به دلایل خاص نپذیرفتم.

[ ولایت مطلقه فقیه و قانون اساسی ]

ایشان با تأکید بر این نکته که حتی پیامبراکرم (ص) نیز ولایت مطلقه نداشته و آن حضرت دستورات خداوند را ابلاغ و اجرا می‎کردند، افزودند:

من با اضافه کردن به اصل 110 و ولایت مطلقه فقیه موافق نبوده و به آن رأی ندادم، و این بند با فشار خاص و عمدتا بر اساس نگاه به شخصیت آقای خمینی (ره) در بازنگری اضافه شد، و این روزها قابل پیش بینی نبود.

آیت الله العظمی منتظری با اشاره به سخنان امام خمینی (ره) در بهشت زهرا مبنی بر این که قانونی که پدران و اجداد ما نوشتند برای ما الزام آور نیست اعلام کردند:

قانون اساسی ای که در سالیان قبل در جمهوری اسلامی نوشته شده برای نسل جدید تعهدآور نیست، چرا که این نسل در آن زمان امکان رأی دادن نداشتند؛ و غیر از اصل مربوط به اسلامیت نظام که از اصول لایتغیر می‎باشد بقیه اصول قانون اساسی وحی منزل نیست و قابل تغییر می‎باشد.

ناوبری کتاب