صفحه ۱۹۴

«38» پاسخ به سؤالات جمعی از فعالان سیاسی در مورد زندان و زندانی سیاسی

138293
( بسم الله الرحمن الرحیم)

محضر آیت الله العظمی منتظری دامت برکاته

سلام علیکم

با آرزوی سلامت و توفیق روزافزون برای جنابعالی به عرض می‎رساند یکی از شیوه هایی که عده ای در درون نهادهای حکومت در مقابل منتقدان و مخالفان قانونی و مسالمت جو پیش گرفته اند، اعمال برخی تضییقات و فشارها - غالبا روانی - در سلولهای انفرادی و بازداشت های طویل المدت و نیز فشار بر خانواده های زندانیان سیاسی است. از آنجا که کلیه امور در جمهوری اسلامی مستقیم یا غیرمستقیم به شرع انور و فقه جعفری و اسلام محمدی و تشیع علوی نسبت داده می‎شود، وظیفه خود دانستیم تا از حضرتعالی به عنوان فقیه اهل بیت (ع) و مجتهد مسلم مشروعیت این گونه اقدامات را جویا شویم. لازم به ذکر است که با تحقیق از زندانیان سیاسی در بند هیچ یک از امور زیر فرضی نیست و وقوع آنها به تواتر بر عدول مؤمنین اثبات شده است. از آنجا که انتساب این گونه امور به اسلام عزیز وهن دین محسوب می‎شود، خواهشمند است در صورتی که صلاح بدانید به سؤالات زیر پاسخ فرمائید:

1 - آیا قاضی، دادستان، بازجو و بازپرس که صریحا به زندانی یا خانواده زندانی دروغ می‎گوید، صلاحیت شرعی ادامه کار قضایی را دارد یا نه ؟

2 - آیا زندانی کردن منتقد و مخالف قانونی و مسالمت جو و اصولا زندانی سیاسی یا حتی زندانی عادی در سلول انفرادی آن هم هفته ها و ماهها شرعا مجاز است ؟

ناوبری کتاب