صفحه ۱۷۶

ساقطکردن صدام بود و در برخی از جاها مردم از آمدن آنها استقبال کردند، اما در هر حال کشور متعلق به عراقی هاست و آمریکا باید حکومت را به حکومت انتقالی واگذار نموده و پس از تقویت آن از عراق خارج شود.

[ احساس ایشان نسبت به آزادی و شروع مجدد تدریس ]

شما چه احساسی نسبت به شروع تدریس خویش پس از سالها حصر دارید و این امر چقدر برای شما اهمیت دارد؟

وظیفه و کار اصلی ما درس خواندن و تدریس است، وضع حوزه های علمی هم برای همین است. از اقصی نقاط کشور و دنیا برای فراگیری علوم به حوزه ها می‎آیند.

من هم از همان اوان طلبگی و شانزده سالگی هرچه فرا می‎گرفتم تدریس می‎کردم و خودم علاقه بسیاری به تدریس داشته و دارم؛ بعضی از مراجع و بسیاری از علما و مسئولان کشور از شاگردان من بوده اند. علم اندوزی و تعلیم و تعلم امر بسیار مهم و با ارزشی است، در روایات ما آمده است: "عالم ینتفع بعلمه أفضل من سبعین ألف عابد" یعنی عالمی که از علمش بهره برند از هفتاد هزار عبادت کننده افضل است. البته منافاتی ندارد که در کنار تدریس و علم اندوزی، انسان در مسائل سیاسی و اجتماعی هم اظهارنظر کند و به وظیفه شرعی و وجدانی خود عمل نماید. چون دین اسلام و آموزه های آن منحصر به مسائل عبادی و اخلاقی تنها نیست و اسلام به مسائل سیاسی و اجتماعی هم نظر خاص دارد.

شما برای جانشینی خود چه کسی را توصیه می‎کنید؟

من طلبه ای بیش نیستم و در قم تدریس می‎کنم و مردم برای مسائلشان به من مراجعه می‎کنند، اگر هم از دنیا رفتم افراد دیگری جای من را خواهند گرفت. مردم خودشان اهل تشخیص اند و باید خودشان به دنبال فرد اعلم بروند و من فرد خاصی را مشخص نکرده ام.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

ناوبری کتاب