صفحه ۱۶۱

سیاست، امور خارجه و... باید به متخصص آن رشته مراجعه شود؛ و به این معنی متأسفانه عمل نشده است. امیدواریم از این وضعیت خلاصی یابیم، مسئولین با مردم تفاهم کنند و تندرویها برطرف شود تا ان شاءالله کشور اصلاح شود.

[ آینده روابط ایران و عراق ]

به نظر شما اگر در عراق یک حکومت دموکراتیک تشکیل شود چه تأثیری بر ایران می‎گذارد؟ و آینده روابط ایران و عراق چگونه باید باشد؟

عراق یک روزی جزء ایران بوده است و فرهنگشان با ایران همخوانی دارد، بنابراین نمی توانند از هم جدا باشند. صدام ایرانی ها را اخراج می‎کرد و می‎خواست مردم ایران و عراق را از هم جدا کند. این عملی نبود و بسیاری از مشاهد شریفه در ایران و عراق است و بالاخره رابطه نزدیک با هم دارند و خواهی نخواهی این رابطه نزدیک وجود دارد. به نظر می‎رسد بین ایران و عراق نباید ویزا باشد، و این حکومت ها هستند که سختگیری می‎کنند. چون وقتی هر دو دارای یک مذهب هستند و یک فرهنگ دارند و به هم نزدیک هستند دیگر نیازی به ویزا نیست. مثل بسیاری از کشورهای اروپایی که ویزا ندارند و در آن مناطق مردم می‎توانند به راحتی رفت و آمد داشته باشند. و در هر دو کشور باید به مردم آزادی داده شود تا حاکمیت از ناحیه مردم تعیین شود، چه ایران و چه عراق. و تشکیل حکومتی مردمی در عراق موجب آن خواهد شد که در داخل ایران هم تأثیر داشته باشد و اثر مثبت خواهد گذاشت.

[ انتقاد حق مردم است ]

در مورد فعالیت های اخیر نوه مرحوم آقای خمینی در عراق که انتقاداتی داشته است شما چه نظری دارید؟

اصل انتقاد حق مردم است؛ البته نباید هتاکی و خلاف واقع باشد. ولی چون در ایران سختگیری می‎کنند ایشان به بیرون از ایران رفته و انتقادات تندی را مطرح

ناوبری کتاب