صفحه ۷۶

را تحقیر کند - فقیر باشد یا غیر فقیر - خدا دائما آن شخص را حقیر می‎شمارد و بر او غضب می‎کند مگر اینکه شخص تحقیر کننده برگردد و توبه کند.

6 - ایجاد گروههای فشار و توسل به ارعاب و خشونت در برابر ملت یکی از سیاست های شیطانی است و برخلاف عقل و شرع و قانون است، هرچند نامی پرجاذبه روی آن بگذاریم. کسانی که برای تحمیل نظر خود به تحریک چماقداران و فتنه گران و گروههای فشار شبه نظامی متوسل می‎شوند کشور را دچار هرج ومرج می‎کنند و بزرگترین ضربه را به آرامش و امنیت ملی وارد می‎نمایند، و چه بسا اموال و اعراض و حقوق ملت که در این مسیر ضایع می‎گردد و گناه آن به عهده محرکین این گروههاست؛ و به علاوه آنان آبروی ملت و کشور را در جهان می‎ریزند، زیرا امروز کوچکترین تحرک در سطح جهان منعکس می‎گردد. توجه کنیم که توسل به این شیوه غلط از یادگارهای رژیم سابق است که امثال شعبان بی مخها را به صحنه می‎فرستادند. بر دولت اسلامی واجب و لازم است هرچه زودتر ریشه این شیوه غلط را از متن جامعه ایران برکند.

7 - در خاتمه قابل ذکر است که مردم همه در درجات و مراتب ایمان و گرایشهای دینی یکسان نبوده و هرکس را باید به لحاظ درجه ایمانش از او انتظار داشت و همه باید با هم بجوشند و هیچ طبقه ای نباید طرد شود. در اصول کافی (ج 2 ، ص 382) حدیثی صحیح از زراره نقل می‎کند بدین مضمون که من به امام پنجم (ع) گفتم: "انا نمد المطمار" ما شاغول می‎کشیم هرکس با ما در ایمان و گرایشها هم جهت باشد او را می‎پذیریم، و هرکس مخالف باشد از او بیزاری می‎جوییم. حضرت فرمودند: فرموده خدا از گفته تو درست تر است، "فأین الذین قال الله عزوجل: الاالمستضعفین من الرجال و النساء و الولدان...؟ این المرجون لامر الله ؟ این الذین خلطوا عملا صالحا و آخر سیئا؟ این اصحاب الاعراف ؟ این المؤلفة قلوبهم ؟" منظور حضرت این است که همه طبقات و درجات را باید تحمل کرد و طرد هیچ کدام جایز نیست، زیرا جامعه از همه طبقات تشکیل شده است.

والسلام علی جمیع اخواننا المؤمنین و رحمة الله و برکاته.

21 رمضان المبارک 1419 - 13771019
قم المقدسة - حسینعلی منتظری

ناوبری کتاب