صفحه ۷۵

و در حدیث نقل شده که پیامبراکرم (ص) عبدالله بن حذافه را با جمعی به یکی از جبهه ها فرستادند، عبدالله دستور داد آتشی را روشن و از روی آن جستن نمایند، پیرمردی در حال جستن در آتش افتاد و قسمتی از بدنش سوخت، این جریان را به پیامبر خدا عرضه داشت، ایشان فرمودند: چرا چنین کردید؟ گفتند: دستور فرمانده بود، فرمودند: فرمانده ای را که من تعیین می‎کنم اگر به غیر از اطاعت خدا فرمان داد او را اطاعت نکنید، "فانه لا طاعة فی معصیة الله" اطاعت در معصیت خدا جایز نیست.

در رابطه با مسؤولین و پرسنل اطلاعات آنچه مهم است کیفیت است نه کمیت، و در شرایط فعلی نیز که سر نخ قتلها در اطلاعات پیدا شده لازم است وزیر اطلاعات - هر که باشد - قاطعانه و بدون تسامح با پشتیبانی دولت یک پالایش عمیق و تصفیه کامل نسبت به پرسنل آن انجام دهد تا اعتماد ملت را نسبت به آنان جهت حفظ نظام و انقلاب و امنیت عمومی جلب نماید؛ ممکن است برخی افراد بازنشسته شوند و یا در پستهای دیگر به آنان مأموریت داده شود، و بالاخره صحیح نیست که مصالح کشور و اسلام را فدای اشخاص کنیم. این تصفیه یک ضرورت فوری است و تأخیر در آن روا نمی باشد، این عمل موجب جلب اعتماد مردم خواهد شد. جناح بندی معمول در اطلاعات و تقسیم افراد به کبوترها و بازها بسیار امر غلطی است، باید یک هماهنگی بین آنان حکم فرما باشد.

5 - مطبوعات رکن چهارم دموکراسی و حکومت مردمی است، اگر بناست در مسائل سیاسی و امور مربوط به کشور مردم حق اظهارنظر داشته باشند ناچار باید مطبوعات علاوه بر اینکه سخنگوی دولت و دولتیان می‎باشند زبان ملت نیز بوده و در بیان افکار عمومی آزاد باشند تا مردم بتوانند بدون ترس و واهمه به وسیله مطبوعات نظرات و انتقادات و خواسته های معقول خودشان را منعکس نمایند، وگرنه به شب نامه متوسل می‎شوند و بازار شب نامه ها داغ می‎شود و در نتیجه نیروهای اطلاعات و انتظامی دائما با افراد ملت درگیر می‎باشند و این امر به ضرر دولت و ملت خواهد بود.

البته آزادی مطبوعات به معنای هتک مقدسات اسلامی و یا اهانت و تحقیر افراد نیست. در اصول کافی از امام صادق (ع) نقل می‎کند: "من حقر مؤمنا مسکینا او غیر مسکین لم یزل الله عزوجل حاقرا له ماقتا حتی یرجع عن محقرته ایاه" هرکس مؤمنی

ناوبری کتاب