صفحه ۶۲۳

«80» پاسخ به سؤالاتی در مورد اظهارات آقای دکتر هاشم آقاجری

1381516
( بسمه تعالی)

محضر مبارک حضرت آیت الله العظمی منتظری دام ظله

سلام علیکم

با توجه به شرایط ایجاد شده در جامعه که دانشجویان، اساتید و روشنفکران دینی - به صرف سخنرانی یا نوشتن مطالب - که هر از گاهی تحت عناوینی گسترده چون اهانت به مقدسات، ائمه اطهار، مرجعیت و سب النبی (العیاذبالله) مورد محاکمه و مجازات قرار می‎گیرند، و از آنجا که عناوین فوق برگرفته از فقه اهل بیت (ع) می‎باشد و همواره مراجع عظام تقلید تنها مرجع تفسیر آن بوده و محاکمه این روشنفکران بازتابی بس خطرناک برای دین در میان اقشار مختلف جامعه خصوصا قشر جوان و دانشجو و همچنین چهره ای بسیار خشن و غیرمنطقی از اسلام خصوصا شیعه در محافل علمی - حقوقی دنیا دارد، خواهشمند است مرقوم بفرمایید که اگر کسی عبارات زیر را - صرف نظر از صحت و سقم آنها - در سخنان و یا مکتوبات خود بیان کند می‎توان گوینده را محکوم به عناوین مذکور کرد:

1 - هر نسلی برای خودش یک تجربه ای داشته، یک عرفی داشته، اینها را نباید مقدس کرد، تبدیلش کرد به یک ستون و خطوط لایتغیر ابدی؛ که گاهی شما می‎بینید که حتی مراسم بسیار ساده، شده جزو عناصر اصلی دین و علائم اصلی مسلمانی... شما آثار علامه مجلسی را ببینید، حلیة المتقین مجلسی به درد مسلمان سیصد - چهارصد سال قبل می‎خورد.

2 - یکی از کارهایی که شریعتی در نقد این (دیدگاه) می‎کرد همین بود. می‎گفت امامان و پیامبران را نباید به عنوان موجودات فراانسانی (فوق انسان) نگاه کنیم؛ یک موجودات غیر بشری، غیرانسانی که اصلا همه چیز آنها با ما فرق دارد. اصلا قبل از خلقت همه اینها خلق شده اند، آب و

ناوبری کتاب