صفحه ۶۲۲

س 10 - آیا لعنت عموم اهل کتاب در این زمان که بعضی اعتقاد به کفر آنان دارند جایز می‎باشد، و آیا می‎توان سه خلیفه را نیز لعنت کرد؟

جواب: سب و فحش دادن به هیچ انسانی جایز نیست. در قرآن کریم می‎خوانیم: (و لاتسبوا الذین یدعون من دون الله فیسبوا الله عدوا بغیر علم) خدایان دیگران را سب نکنید که آنان نیز خداوند را سب می‎کنند؛ و حضرت امیر(ع) به لشکر خود که بعضا لشکر معاویه را مورد سب و ناسزا قرار داده بودند فرمودند: "انی اکره لکم ان تکونوا سبابین" من خوش ندارم که شما اهل سب باشید.

ولی کلمه "لعن" به معنای طرد و دوری از خیر است. البته بی جهت جایز نیست کسی را لعن کنیم، ولی اگر کسی ظالم و شرور باشد لعن او بدین معناست که از خدا می‎خواهیم او را به جهت بدیهایش طرد کند و از رحمت خود او را محروم نماید، و این امر در حقیقت اظهار بیزاری از ظلم و جنایت است.

و اما موضوع "چت" و مصاحبه با اینجانب در شرایط فعلی حصر برای شخص من مشکل است؛ اگر مایل باشید با حجج اسلام والمسلمین آقایان سید محمدعلی ایازی، محسن کدیور یا احمد قابل که از هر جهت شایسته می‎باشند به نمایندگی از طرف اینجانب انجام شود. در صورت تمایل اطلاع دهید تا آدرس ایشان برای شما فرستاده شود.

ان شاءالله سالم و موفق باشید.

138157
قم المقدسة - حسینعلی منتظری

ناوبری کتاب