صفحه ۵۹۳

[ انفعال مسلمانان در برابر سرکوبگری های اسرائیل ]

سؤال 18 - به نظر حضرتعالی علت سکوت جهان اسلام نسبت به آنچه در فلسطین اشغالی می‎گذرد چیست ؟ و آیا صرف صدور بیانیه و محکوم نمودن مظالم جاری نفعی برای مسلمانانی که گرفتار غارت و سرکوب و فشار قرار گرفته اند دارد؟

جواب: بدیهی است که صرف تشکیل اجتماعات و صادر نمودن بیانیه و محکوم نمودنهای شعاری در برابر آن همه سرکوب و قلع و قمع مسلمانان نفع چندانی ندارد؛ و این قلع و قمع در حالی است که مسلمانان با امکانات مادی و معنوی که خداوند به آنان داده است اگر عملا متحد و هماهنگ شوند قدرت دفاع از مظلومین در برابر اسرائیل و حامیان آن را خواهند داشت؛ ولکن مع الاسف سران اکثر دول اسلامی به جای جلب رضای خداوند و ترس در برابر او، رضایت قدرتهای ظالم را جلب می‎کنند و از آنها می‎ترسند. خداوند در سوره مائده آیه 51 می‎فرماید: (یا ایها الذین آمنوا لاتتخذوا الیهود و النصاری اولیاء بعضهم اولیاء بعض و من یتولهم منکم فانه منهم ان الله لایهدی القوم الظالمین فتری الذین فی قلوبهم مرض یسارعون فیهم یقولون نخشی أن تصیبنا دائرة) (ای مردم مؤمن، یهود و نصاری را دوست خود نگیرید، - آنها چنین هستند - که برخی از آنها برخی دیگر را دوست می‎گیرند؛ و هرکس از شما آنان را دوست گرفت همانا جزو آنان حساب می‎شود؛ همانا خداوند ظالمین را هدایت نمی کند؛ و تو - ای پیامبر - افرادی را که روح آنها مریض است مشاهده می‎کنی که در راه دوستی آنان می‎شتابند و می‎گویند: می‎ترسیم خطری متوجه ما شود).

[ تحزب در اسلام ممدوح است ]

سؤال 19 - آیا تحزب در اسلام وجود دارد؟

جواب: اسلام نه فقط با تحزب مخالف نیست بلکه آن را مورد ترغیب و تشویق نیز قرار می‎دهد؛ و چه بسا اگر عمل به وظائف دینی یا سیاسی متوقف بر تشکیل حزب باشد، تشکیل آن عقلا از باب مقدمه واجب واجب می‎شود.

از طرفی همان گونه که امر به معروف و نهی از منکر در امور جزئی و فردی واجب

ناوبری کتاب