صفحه ۵۹۰

جواب: شکی نیست که مذهب تشیع به خاطر مبانی محکم اعتقادی و عملی ای که گرفته شده از اهل بیت عصمت و طهارت (ع) می‎باشد مذهبی است غنی که عقل سلیم نیز با آن مساعد است؛ ولکن متأسفانه چه بسا در اثر مرور زمان و وجود جوهای فکری دیگر، بعض نظریات غیرصحیح که یا بوی غلو می‎دهد و یا با عقل سلیم مخالف است در آن نفوذ کرده است، و لذا وظیفه دانشمندان آگاه است که در جدانمودن این آرای فاسد از مذهب، بخصوص در عرصه اعتقادات آن تلاشی همه جانبه انجام دهند تا جاذبه مذهب را برای اهل دانش و فرهنگ سایر ملت ها و مذاهب بیشتر نموده، و جوامع پیشرفته جهان به سمت مذهب غنی تشیع گرایش پیدا نمایند. برای انجام این رسالت مهم باید از زبان روز و امکانات و وسائل پیشرفته زمان از قبیل رادیو، تلویزیون و اینترنت حداکثر بهره برداری شود. این یک وظیفه ای است شرعی بر عهده توانمندان علمی و مالی معتقد به تشیع. خداوند در آیه 39 سوره احزاب می‎فرماید: (الذین یبلغون رسالات الله و یخشونه و لایخشون احدا الا الله و کفی بالله حسیبا) (آنهائی که رسالت های الهی را تبلیغ می‎کنند و فقط از خدا می‎ترسند و از غیر او نمی ترسند و خداوند برای حسابرسی و پاداش آنان کافی است). پس هر مال و نیرویی که توسط متمکنین علاقه مند در راه اعتلای کلمة الله و نشر مذهب اهل البیت (ع) صرف می‎شود از خداوند مخفی نمی ماند و او به بهترین وجه پاداش کامل آنان را خواهد داد.

[ درسی از یازده سپتامبر]

سؤال 15 - پس از حوادث سپتامبر همواره مسلمانان در معرض اتهام ارهاب و تروریسم قرار گرفته اند، برای رهائی از این جو اتهام چه باید کرد؟

جواب: حوادثی که در سپتامبر در آمریکا رخ داد هیچ گاه مورد تأیید عقل و شرع نخواهد بود و از بدترین انواع ظلم و جنایت بر انسانیت بود؛ لذا تمام برادران و خواهران مسلمان در هر کشور و منطقه ای که هستند باید از این حوادث اظهار برائت و تنفر نمایند؛ ولکن بر کسی پوشیده نیست که مرتکبین این جنایت بزرگ روزگاری نه چندان دور تحت حمایت دولت آمریکا قرار داشتند، و از خصلت های دولت های

ناوبری کتاب