صفحه ۵۸۷

مسؤولین دولت های استعماری هستند که یک اقلیت صهیونیست را از گوشه و کنار دنیا در سرزمین مبارک جمع نموده و با اخراج ساکنین و صاحبان اصلی آن سرزمین، یک غده سرطانی به نام اسرائیل در قلب بلاد اسلامی ایجاد کردند و آن را به تمام وسائل روز مجهز نمودند، و در مرتبه بعد دولت های اسلامی غیرمتعهد می‎باشند که از منابع عظیم نفت، گاز و دیگر ثروتهای خداداده که در اختیار دارند در دفاع از اسلام عزیز و قدس شریف و حمایت از مظلومین استفاده نمی کنند.

سؤال 8 - برای حل مشکلات جاری جهانی مرحوم امام شیرازی (قدس سره) پیامی اعلام نمودند مبنی بر دعوت همگان بر صلح و دوستی و طرد خشونت و زور، نظر جنابعالی در مورد این دعوت عام چیست ؟

جواب: مرحوم آیت الله شیرازی (قدس سره) عالمی مجاهد و دارای بصیرت کافی و حسن سلیقه بودند، ولی اینجانب اطلاعی از پیام مذکور ندارم.

[ چگونگی محو خشونت ]

سؤال 9 - چگونه ممکن است ریشه های خشونت را که اکنون بر زندگی بشر حاکم است از بین برد؟

جواب: خشونت در جوامع دارای ریشه های سیاسی، اقتصادی و اعتقادی انحرافی می‎باشد و تنها راه مبارزه و از بین بردن ریشه های آن بالابردن سطح فکری و علمی و نشر اخلاق و معنویات در جوامع بخصوص جوانان و نیز رفع فقر عمومی می‎باشد؛ و در حقیقت دو عامل جهل و فقر ریشه های اصلی خشونت می‎باشند، و با از بین بردن جهل و فقر و نشر فضائل انسانی توسط وسائل پیشرفته روز، و ایجاد شغل برای تمام فقرا و محرومین ریشه های خشونت از بین خواهد رفت.

[ آرای مردم زیربنای هر طرحی برای حکومت ]

سؤال 10 - به نظر حضرتعالی چهار طرح زیر برای حکومت یعنی: ولایت فقیه، شورای فقها، شورای مردمی و دموکراسی غربی کدام یک بیشتر به مصالح مردم و کشور نزدیکتر می‎باشد؟

ناوبری کتاب