صفحه ۵۷۹

«73» پاسخ به پرسشهایی پیرامون شخصیت مرحوم دکتر علی شریعتی

1381315
( بسمه تعالی)

محضر مبارک فقیه عالیقدر حضرت آیت الله العظمی منتظری دامت برکاته

با سلام و تحیت

احتراما به عرض می‎رساند جمعی از دانشجویان در بیست و پنجمین سالگرد درگذشت دکتر علی شریعتی، به منظور تجلیل و گرامیداشت شخصیت علمی و اجتماعی آن بزرگوار و شناخت هرچه بهتر اندیشه ها، آرا و افکار وی در معرفی و تعمیق مبانی تئوریک و ابعاد مترقی اسلام، بر آن شدند تا از نظرات و دیدگاههای حضرتعالی بهره مند شوند. لذا از محضر آن بزرگوار مستدعی است پاسخ سؤالات مطروحه را مرقوم فرمایید:

1 - به طور کلی نظر مبارک را در رابطه با بعد علمی و اخلاقی شخصیت مرحوم دکتر شریعتی بیان بفرمایید.

2 - با توجه به این شخصیت علمی و جایگاه افکار وی در عرصه تعلیمات اجتماعی، فرهنگی و مذهبی جامعه، تأثیر اندیشه های شریعتی را در تقویت مبانی اعتقادی و فکری جوانان چگونه می‎دانید؟

3 - با در نظرگرفتن شرایط سیاسی - اجتماعی ایران قبل از انقلاب 57 نقش سخنرانی ها، گفته ها و نوشته های شریعتی و اساسا حضور او در پایگاهی همچون حسینیه ارشاد را در شکل گیری انقلاب 57 و جهت گیری سیاسی جوانان چگونه ارزیابی می‎کنید؟

4 - امروز که می‎رویم تا برای بیست و پنجمین بار، سالگرد هجرت شریعتی را بر صفحه تاریخ مرور کنیم، در عصری که گسترش ابزارهای ارتباطی رویاروئی با فرهنگ و تمدن غرب و مکاتب گوناگون بشری (لائیک و غیر لائیک) و تقابل با زندگی سکولاریته را اجتناب ناپذیر ساخته، و بی شک قالبهای سنتی و بازدارنده دین - هرچند به زبان نو - پاسخگوی روح ترقی خواه انسان

ناوبری کتاب