صفحه ۵۶۱

«67» پاسخ به سؤالی در رابطه با استفاده از اینترنت

1381110

سلام و عرض ادب خدمت آیت الله حسینعلی منتظری

خیلی مایل بودم نظر شما را در مورد مقوله استفاده از اینترنت و قانونی که اخیرا توسط شورای عالی امنیت ملی در جهت محدودیت اینترنت ارائه شده است بدانم. منتظر پاسخ صریحتان هستم.

( بسمه تعالی)

پس از سلام، چند روز پیش نیز از کانادا در رابطه با "اینترنت در ایران" از من سؤال شده بود و من جواب دادم. اینجانب اینک هشتاد سال دارم، به یاد دارم هنگامی که بچه بودم تازه رادیو در ایران پیدا شده بود و بسیاری از بزرگان و افراد علاقه مند به دین و اخلاق آن را تحریم می‎کردند و می‎گفتند موجب فساد جامعه می‎شود، ولی به تدریج در همه خانه ها و محافل پیدا شد و جنبه عمومی پیدا کرد و تحریمها بی اثر بلکه نتیجه معکوس داشت، زیرا "الانسان حریص علی ما منع"؛ سپس نوبت به "تلویزیون"، "ویدئو" و بعد به "ماهواره" و اینک به "اینترنت" رسیده است و قشرهائی از جامعه با آنها مخالفت می‎کنند و در این جهت اصرار دارند، غافل از اینکه اگر از این آلات و ابزار بسا سوءاستفاده می‎شود، ولی در تربیت جامعه و پیشرفت علم و فرهنگ و اخلاق و اقتصاد نیز بهره های بسیاری از آنها برده می‎شود.

اینکه با ابزار و آلات مفید مبارزه کنیم کار غلطی است، ابزار و آلات که گناه ندارند؛ و مبارزه با آنها یک حرکت قسری موقت است، و با وسعت ارتباط جهانی امروز و

ناوبری کتاب