صفحه ۵۴۵

«64» پاسخ به برخی پرسشهای اعتقادی

13801022

حضرت آیت الله منتظری مرجع عالیقدر

با سلام

اینجانب در حال تحقیق در امور دینی - اسلامی هستم و در این راستا سؤالاتی دارم. با توجه به اینکه حضرتعالی به عنوان یک دانشمند دینی تنها مرجعی هستید که سعه صدر کم نظیری دارید و کنکاش علمی مقدسترین امور را به اطاعت کورکورانه آنها ترجیح می‎دهید، تصمیم گرفتم نظرات شما را درباره فرضیه های زیر جویا شوم. امیدوارم به زودی از حصر غیرقانونی خلاص شوید تا محققین امور دینی بتوانند از دانش و وجود ارزشمند حضرتعالی بهره بیشتری ببرند.

فرضیه معصومیت:

اگر انبیای اولواالعزم معصوم هستند چرا ابراهیم نبی به دروغ تمارض کردند تا در شهر مانده و بتها را بشکنند؟ آیا معصومین می‎توانند دروغ مصلحتی بگویند؟ حضرت محمد نیز برای مدتی تحت تأثیر جو افترا به عایشه قرار گرفته بودند و به غلط شک داشتند که عایشه مرتکب زنا شده است ولی بعد به اشتباه خود پی بردند؛ آیا اگر ایشان فوت کرده و فرصت اصلاح اشتباه خود را نداشتند مسلمانان عایشه را زناکار نمی دانستند؟ ترشرویی ایشان با ابن ام مکتوم و ترجیح دادن مباحثه با سران قریش به پاسخگویی به سؤال یک نیازمند که در سوره عبس به آن اشاره شده است و خطایایی از این قبیل که شما خود به آنها آشناترید و برای اختصار مطلب اشاره بیشتری نمی کنم.

فرضیه امام زمان:

1 - آیا می‎توان به قول 4 نفر (نواب امام زمان) که معصوم نیستند اعتماد کرد و ادعای آنان را درباره وجود امام زمان پذیرفت ؟ جعفر برادر امام حسن عسگری معتقدند که برادرش فرزندی ندارد و به همین جهت برای جلوگیری از افشای راز مارک جعفر کذاب خورد.

ناوبری کتاب