صفحه ۵۴۰

از صمیم قلب نسبت به مردم خود رحمت و محبت و لطف داشته باش و بر آنان همچون درندگان مباش که خوردن آنان را غنیمت شماری، زیرا آنان دو گروه بیش نیستند: یا برادران دینی تو هستند و یا انسانهایی همچون تو می‎باشند.

6 - حکام اسلامی باید از کارهای تشریفاتی که مخارجی سنگین بر بیت المال مسلمین تحمیل می‎کند بپرهیزند و زندگی ساده و بی آلایش رسول خدا(ص) و ائمه هدی (ع) را الگوی زندگی خویش قرار دهند.

در خطبه 209 نهج البلاغه می‎خوانیم: "ان الله فرض علی ائمة العدل ان یقدروا انفسهم بضعفة الناس کیلا یتبیغ بالفقیر فقره" خداوند بر پیشوایان عدالت واجب کرده که خود را هم سطح مردم ضعیف قرار دهند تا فقر فقرا موجب هیجان آنان نگردد. عظمت و شوکت حکام به امور شعاری و تشریفات ظاهری نیست، بلکه به ایمان ملت و علاقه قلبی آنان به حکام وابسته است.

7 - بیش از بیست سال است کشور اسلامی افغانستان گرفتار هجوم اجانب و درگیریهای داخلی و خشکسالی ممتد و بلایای طبیعی است و طبعا اکثریت ملت از هستی ساقط شده اند و فقر عمومی و کمبود بهداشت و مظاهر فرهنگی در آنجا حکم فرماست. دیدن چهره های چروکیده و ژولیده آوارگان افغانی از کودکان و زنان و سالخوردگان بر صفحه تلویزیون هر صاحب وجدانی را متأثر می‎نماید، به علاوه جبران خرابی های سالها جنگ و درگیری نیاز به کمک های بی دریغ همه برادران و خواهران متعهد دارد.

لذا بدین وسیله از همه آنان انتظار دارد به هر وسیله ممکن و قابل اطمینان کمکهای جنسی و پولی و ارزی خود را به آنان برسانند. برادران و خواهران علاقه مند مجازند از ثلث سهم امام (ع) در این راه صرف نمایند، ان شاءالله عندالله مأجور باشید.

والسلام علی جمیع الاخوة و الاخوات و رحمة الله و برکاته.

7 رمضان المبارک 1422 - 138092
قم المقدسة - حسینعلی منتظری

ناوبری کتاب