صفحه ۵۱۸

4 - به رئیس جمهور جناب آقای خاتمی تذکر می‎دهم که جنابعالی چهار سال قبل سوگند یاد کردید که "از آزادی و حرمت اشخاص و حقوقی که قانون اساسی برای ملت شناخته است حمایت می‎کنم" در این سال نیز آن سوگند را تجدید نمودید ولی متأسفانه - به هر دلیل - در برابر حق کشی ها و تعطیل مطبوعات مردمی و بازداشتهای فرمایشی و محاکمات بی حساب به بهانه های ساختگی و واهی، نتوانستید کاری انجام دهید و به سکوت خود ادامه دادید، اینک نیز اگر همان رویه ادامه داشته باشد طبعا موجب دلسردی و یأس ملت شریف خواهد شد و خدای ناکرده به طور کلی از اسلام و حکومت اسلام و روحانیت زده می‎شوند.

5 - به متصدیان امور نیز تذکر می‎دهم که از اعمال تند و خشونت آمیز و بگیر و ببندها دست بردارند و تا دیر نشده در روش خویش تجدیدنظر کنند و مغرور قوای مسلح به ظاهر تسلیم نگردند که رژیم سابق نیز همین قوا را به اضافه پشتیبانی قدرتهای بزرگ در اختیار داشت، و توجه کنند که "الملک یبقی مع الکفر و لا یبقی مع الظلم"؛ و دین و ارزشهای آن نیز هیچ گاه با زور و زندان تثبیت نمی گردد، بلکه نتیجه معکوس دارد.

در سیاست رحمانی باید تدبیرهای عاقلانه و مآل اندیشی های خردمندانه و صبر و تحمل و سعه صدر ملاک باشد، نه تحمیل و حس انتقامجویی و لجاجت. زور حرکت قسری است و به گفته فلاسفه: "حرکت قسری دوام ندارد."

خداوند به همه ما سعه صدر و توفیق انجام وظایف الهی و انسانی را عنایت فرماید. ان شاءالله.

اللهم انک تعلم انی لاارید الا الاصلاح مااستطعت و ما توفیقی الا بالله.

خداوندا تو خود مرا شفاف و صریح اللهجه، و در برابر تجاوزات به حقوق مردم حساس آفریدی.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

1380625
قم المقدسة - حسینعلی منتظری

ناوبری کتاب