صفحه ۵۱۰

ستمگر و یا افراد تند و احساسی کارهای خشن و ناشایست خود را به نام دین اسلام انجام داده اند، ولی الگو و معیار ما، اسلام پیامبر(ص) و امامان معصوم (ع) است که مظهر لطف و محبت بودند و حقوق همه مردم را محترم می‎شمردند.

و ثانیا: انتظار می‎رود دولت آمریکا عاقلانه برخورد کند و از هرگونه اقدام خشن و عکس العمل تند و هجمه های کور و بی رویه خودداری نماید. هیچ کس مخالف مجازات مجرمین نیست، ولی اگر در این راه خون بی گناهان زیادی ریخته شود به هیچ وجه قابل توجیه نمی باشد.

از باب مثال افغانستان کشوری است که اقلیتی به نام طالبان به هر دلیل، حاکم بر سرنوشت مردم مظلوم آن شده اند. حمله به چنین کشوری برای مردم بی گناه و زنان و اطفال آن فاجعه ای است بزرگ، و با اصول انسانی سازگار نمی باشد. علاوه بر این ممکن است دولت آمریکا را در باتلاقی مانند ویتنام دچار نماید.

در قرآن کریم می‎خوانیم: (و لایجرمنکم شنئان قوم علی ان لاتعدلوا، اعدلوا هو اقرب للتقوی، و اتقوا الله) (سوره مائده، آیه 8) دشمنی قومی وادارتان نکند که دست از عدالت بردارید، عدالت کنید که به پرهیزکاری نزدیک تر است و از خدا بترسید.

باید عقلای جهان با یکدیگر مشورت و تفاهم کنند و راه صحیح مبارزه با تروریسم و کشف علل و انگیزه های آن را بررسی نمایند و برای خشکاندن ریشه های آن اقدام نمایند، مبارزه اساسی مبارزه با علل حوادث است. متأسفانه در این میان اسرائیل از جو کاذبی که علیه اسلام و مسلمانان ایجاد شده است سوءاستفاده کرده و حملات خود را از زمین و هوا به مردم مظلوم فلسطین تشدید نموده است؛ و تاوان حملات نازیها به یهود را به ناحق از مردم فلسطین مطالبه می‎کند. غافل از اینکه حکومت ظلم بالاخره دوام نخواهد داشت.

[ اجرای علنی حدود، ضوابط و شرایط آن ]

پرسش سوم: با توجه به اینکه اخیرا نسبت به اجرای علنی حدود بحث هایی در میان هست نظر حضرتعالی در این زمینه چیست ؟

جواب: هدف از اجرای حد انتقامجویی از مجرم نیست، بلکه منظور تنبه مجرم و عبرت دیگران و جلوگیری از شیوع گناه است. در حدیث معتبر از رسول خدا(ص)

ناوبری کتاب