صفحه ۵۰۹

و پس از اینکه حضرت مسلم بن عقیل فرستاده امام حسین (ع) شهر کوفه را برای ورود امام حسین (ع) مهیا کرده بود و ابن زیاد به دستور یزید به کوفه آمد و با زور و ارعاب و حکومت نظامی کوفه را کنترل کرد، روزی بنا شد ابن زیاد به دیدن شریک بن اعور که یکی از سران بود بیاید و شریک که از شیعیان بود با مسلم قرار گذاشت که مسلم در منزل در جایی پنهان شود و هنگامی که شریک طلب آب کرد مسلم وارد شود و ابن زیاد را ترور کند، که طبعا اوضاع کوفه به نفع مسلم برمی گشت؛ ولی مسلم کاری انجام نداد و پس از اعتراض شریک، حضرت مسلم از پیامبر(ص) نقل کرد: "ان الایمان قید الفتک، فلایفتک مؤمن" ایمان قید و مانع ترور است و مؤمن ترور نمی کند.

البته در جهاد معمولا هم می‎کشند و هم کشته می‎شوند، ولی جهاد غیر ترور است. و در جهاد نیز لشکر اسلام در آغاز حمله نمی کرد، بلکه پس از حمله دشمن به ناچار مسلمانان از خود دفاع می‎کردند.

[ واقعه یازده سپتامبر]

و اما در رابطه با حوادث اخیر آمریکا- اشاره به حمله تروریستی 11 سپتامبر 2001 برابر با 20 شهریور 1380 در آمریکاست که طی آن دو عدد از هواپیماهای مسافری ربوده شده توسط اعضای سازمان القاعده به برجهای دوقلوی نیویورک کوبیده شد و طی آن بیش از 3000 تن از مردم عادی کشته شدند. این واقعه جهان را تکان داد و موجب تشکیل ائتلاف جهانی ضد تروریستی گردید که نخستین اقدام آن حمله نظامی به افغانستان و سرنگونی حکومت طالبان بود. از آن پس جهان در مسیر تازه ای قرار گرفت و جو شدیدی علیه اسلام و مسلمانان در غرب بوجود آورد. که منجر به کشته شدن بسیاری از مردم بی گناه و ورود خسارتهای سنگین شد اینجانب ضمن ابراز همدردی با ملت و دولت آمریکا و تسلیت به خانواده های مصیبت زده اعلام می‎دارم:

اولا: چنین اعمالی به هیچ وجه با دین مبین اسلام - که دین عقل و رحمت و محبت است - سازگار نیست. و متهم نمودن اسلام و جامعه مسلمانان به ترور و یا حمایت از تروریسم گناهی است بزرگ و نابخشودنی. و هرچند در طول تاریخ برخی از حکام

ناوبری کتاب