صفحه ۴۸

تضاد و تحیر شده اند. در ضمن همه می‎دانیم که در امر تقلید، مردم سراغ اعلم فقها می‎روند؛ و تقدم اعلم بر غیر اعلم مطابق ارتکاز همه عقلا می‎باشد مخصوصا در امور مهمه و در مسائل اختلافی. و برای مردم علاقه مند به دین و مذهب، دین از هر چیزی مهمتر است؛ و از اخبار و روایات مستفیضه بلکه متواتره به نحو اجمال استفاده می‎شود که ولایت امر مسلمین نیز از شؤون اعلم زمان خود می‎باشد.

در جلد اول کتاب "دراسات فی ولایة الفقیه" اینجانب (ص 301) و جلد دوم مبانی فقهی (ص 55) آیات و روایات دال بر این مطلب ذکر شده؛ و در تاریخ 1368322 دوازده عدد از این روایات را در ورقه جداگانه جمع آوری نمودم که برخی از آنها از نظر سند صحیح می‎باشند، و خطاب به اعضای شورای بازنگری قانون اساسی بود، منتها برخی از آقایان در آن جو و شرایط صلاح ندانستند که برای آنان بفرستم، اینک متن آن نامه ضمیمه می‎شود:

( بسم الله الرحمن الرحیم)

حضرات آیات و حجج اسلام و آقایان محترم اعضای شورای بازنگری قانون اساسی دامت برکاتهم

پس از سلام و تسلیت به مناسبت رحلت جانگداز رهبر و قائد عظیم الشأن حضرت امام خمینی (ره) به عرض می‎رساند هرچند با وضع موجود که همه می‎دانید و از شرح آن معذورم بنا بر سکوت داشتم ولی به مقتضای آیه شریفه: (ان الذین یکتمون ما انزلنا من البینات و الهدی من بعد ما بیناه للناس فی الکتاب اولئک یلعنهم الله و یلعنهم اللاعنون) و احادیث وارده به این مضمون (اصول الکافی، ج 1، ص 54، باب البدع) قهرا احساس وظیفه کردم.

و هرچند مقام علمی و کمالات آقایان محترم مورد تردید نیست ولی به مقتضای آیه شریفه: (و ذکر فان الذکری تنفع المؤمنین) همه ما نیاز به تذکر داریم، لذا لازم شد نکته ای را تذکر دهم:

قوانینی را که شما آقایان محترم طرح و تصویب می‎کنید مربوط به زمان خاص و یا شرائط اضطراری فقط نیست، پس باید متأثر از اوضاع خاصه و جو خاص نباشد

ناوبری کتاب