صفحه ۴۳۵

«54» پاسخ به پرسشهای روزنامه فرانسوی امانیته

138047
( بسم الله الرحمن الرحیم)

پس از سلام و تحیت، پرسشهای شما در زمینه مسائل سیاسی اجتماعی ایران واصل گردید؛ ضمن تشکر، با توجه به شرایط فعلی، پاسخ آنها را به نحو اجمال به دنبال ذکر هر پرسش یادآور می‎شوم:

[ کارنامه انقلاب اسلامی در ایران ]

پرسش اول - شما یکی از چهره های برجسته انقلاب 1979 (انقلاب اسلامی ایران) و سالهای انقلاب اسلامی بودید، بیست و سه سال بعد، امروز که شما را کنار گذاشته اند، به نظر شما ترازنامه این انقلاب چیست ؟ انقلاب چه عاید مردم کرده است ؟

جواب: انقلاب در آن شرایط یک امر ضروری و حیاتی بود، اهدافی که مردم در آغاز انقلاب درصدد تحقق آنها بودند در سه شعار محوری: "استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی" خلاصه می‎شد:

1 - قبل از پیروزی انقلاب، حاکمیت سیاسی کشور با همه امکاناتی که داشت از استقلال لازم برخوردار نبود، و سیاست گذاری کشور بر اساس خواست استعمارگران و تأمین منافع آنان بود، ولی پس از انقلاب دست آنان کوتاه شد و دیگر از آن وابستگی های رژیم گذشته و تحمیل مسائلی به کشور - همچون کاپیتولاسیون و امثال آن - اثر و خبری نماند، و قدرتهای بزرگ نمی توانستند در مقدرات کشور دخالت یا اعمال نفوذ نمایند.

2 - و اما آزادی، هرچند با پیروزی انقلاب، استبداد و خفقان حاکم توسط رژیم سابق از بین رفت، و نسبتا زمینه اظهارنظرها و اندیشه ها و شکوفایی استعدادها و

ناوبری کتاب