صفحه ۳۴۰

عکس العمل طبیعی این جریان شکل گیری روند دین گریزی در سطح جامعه است برای نمونه در محیطهای دانشگاهی هر عملی که رنگ مذهبی داشته باشد جاذبه و مقبولیت خود را از دست داده است و حتی دیده می‎شود بسیاری سعی دارند نمود و ظاهر مذهبی خود را پنهان کنند.

آنچه موجب امیدواری است، وجود انسانهای شریفی است که با عمل خود "قرائت رسمی دین حکومتی" و "تئوری حفظ قدرت به هر قیمتی واجب است" را نقد کرده اند، گرچه چهار سال زندانی شدن حضرتعالی - بازداشت خانگی آیت الله منتظری تا زمان ارسال نامه و پرسشهای دانشجویان بیش از سه سال به طول انجامیده بود و پس از آن نیز همچنان ادامه داشته است. به خاطر چند انتقاد، برای انسانهای آزاده بسیار تلخ و ناگوار است اما موجب دلگرمی نیروهای انقلابی و نقد قرائت حکومتی از دین و نیز سرافرازی روحانیت و مرجعیت شیعه در تاریخ خواهد شد.

غیر از حضرتعالی عده ای از روزنامه نگاران و فعالان سیاسی از جمله انسان دلسوزی چون مهندس عزت الله سحابی به اتهام یک سخنرانی در دانشگاه امیرکبیر در زندان به سر می‎برد.

با توجه به مقدمات فوق سؤالات بدین شرح می‎باشد:

1 - در مقابل کسانی که در اثر عملکرد متولیان امور کشور، اسلام را مسؤول نابسامانی ها و متهم به طبیعت استبدادی می‎کنند چه پاسخی می‎توان داد؟

2 - ما جوانان مسلمان معتقد به انقلاب نیز شاهد نابسامانی های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و نادیده گرفته شدن حقوق اولیه انسانی به نام اسلام هستیم، در اثر این مسائل دچار نوعی دوگانگی و شک و ناامیدی به آینده و توانمندی دین در اداره جامعه شده ایم، جهت رفع این حالت و احساس امید به آینده چه باید کرد؟

3 - حکومتها چون مسافری هستند که باید سیکلی را طی کنند، پس از آن به تاریخ می‎پیوندند، گرچه حضرتعالی از همان ابتدا با اعتراض به عملکرد دادگاهها و اطلاعات و... حساب خود را جدا کردید اما جنابعالی یکی از بنیانگذاران و دومین شخصیت انقلاب بوده اید و از سوی دیگر با تلاش شما نظریه "ولایت فقیه" در قانون اساسی گنجانیده شد و طی مباحثی آن را نظریه پردازی نموده اید، برای این مسائل چه پاسخی می‎توان داد؟

در پایان توفیق و آزادی شما و همه دربندان آزاده را از خداوند متعال خواهانیم.

به امید عزت و سربلندی ایران اسلامی
جمعی از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر
13791015

ناوبری کتاب