صفحه ۳۱۳

انجام دادند، اما با درگذشت ایشان وضعیت به حال قبل یا بدتر از آن برگشت. امروز نیز از بزرگان و مراجع و اساتید دلسوز و آگاه حوزه مقدسه انتظار می‎رود که احساس وظیفه نموده و با اتحاد و هماهنگی کامل در این رابطه تلاش نمایند و راضی نشوند میراث گرانبها و زحمات بزرگان و مراجع معزز در تأسیس و تقویت حوزه های مستقل دینی و مردمی از بین برود.

کشور نیاز به دولت و حکومت دینی و مردمی دارد ولی حکومت باید دینی باشد نه اینکه دین و کانونهای دینی حکومتی شده و تحت سلطه و ابزار حکومت قرار گیرند.

بزرگان حوزه حتما از بحرانهای ناشی از سوءاستفاده های دینی که اساتید دانشگاهها و دانشجویان و جوانان عزیز کشور در اثر برخوردهای غلط و تند با آن مواجهند مطلع می‎باشند. اگر امروز ما نتوانیم نسل جوان را از خطر بی دینی و بی هویتی - که متأسفانه روندی فزاینده یافته است - نجات دهیم و علل و زمینه های آن را کشف و علاج نماییم فردا در برابر تاریخ و نسلهای آینده و محکمه عدل الهی محکوم خواهیم بود.

در خاتمه به شما فضلای محترم توصیه می‎کنم با وجود همه مشکلات موجود نباید دلسرد شوید و از کارهای علمی و تحقیقی دست بکشید. امروز سطح انتظار مردم از حوزه ها بیش از گذشته است؛ یک طلبه باید علاوه بر فقه و اصول و فلسفه نسبت به بسیاری از مسائل و مکاتب جدید آشنا باشد و شبهات و اشکالات آنها را بداند تا بتواند پاسخ علمی و منطقی بدهد و در مسائل مستحدثه روز که مورد احتیاج و نیاز ملت است تحقیق نموده و پاسخهای علمی و روشن تهیه نماید.

سلامت و سعادت و توفیق شما را در راه خدمت به اسلام عزیز از خدای متعال مسألت می‎نمایم.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

4 رجب 1421 - 1379711
حسینعلی منتظری

ناوبری کتاب