صفحه ۳۰۸

ارگان رسمی کشور حق دخالت در امور تقنینی و اجرا و قضایی کشور را ندارد. آنچه وظیفه آن است تعیین رهبر واجد شرایط و سپس نظارت مستمر بر اعمال او و جلوگیری از تخلفات و قانون شکنی های او می‎باشد که متأسفانه تا حال به وظیفه نظارت مستمر خود عمل نکرده است.

[ پیوندهای سیاسی میان ایران و آمریکا]

2 - قطع ارتباط با آمریکا یک سیاست موقت در شرایط خاص بوده و ممکن است مصالح سیاسی برحسب شرایط زمان عوض شود؛ و این یک موضوعی است که افراد متخصص و کارشناس در مسائل سیاسی و اقتصادی باید نسبت به آن نظر دهند، و اگر تشخیص دادند مصلحت در تجدید رابطه است قاطعانه اقدام شود. اگر بنا باشد سوءسابقه موجب ترک رابطه باشد انگلیس و روس در گذشته بیش از آمریکا به ایران ضربه زده اند، پس ملاک شرایط فعلی کشور و جهان است. برای تفصیل در مسأله می‎توانید به جزوه پاسخ اینجانب به سؤالات کتبی جمعی از اساتید حوزه و دانشگاه مورخ 13771112 در سایت اینجانب در اینترنت مراجعه فرمایید.

3 - در رابطه با ایشان من نظر خود را در سخنرانی 13 رجب 1418، 1376823 گفته ام، هم جدا منتشر شده و هم در آخر خاطرات اینجانب آمده است.

4 - ایشان با همه تلاشی که دارند موفق نشده اند به وعده هایی که به ملت دادند وفا نمایند، و معمولا در برابر مخالفین خود سیاست عقب نشینی را اعمال می‎نمایند؛ مگر اینکه در این اواخر توفیقی برای ایشان حاصل شود.

5 - علی القاعده تذکرات مستمر اینجانب و از جمله راجع به اعدامها سبب این امر بوده است، ولی من - بحمدالله - از اینکه از مسؤولیت سنگین نجات یافته ام خوشحالم. حکومت مسؤولیت سنگینی است که انسان عاقل زیر بار آن نمی رود مگر اینکه بتواند حقی را به دست بیاورد و یا جلوی باطلی را بگیرد، همان گونه که مولا امیرالمؤمنین (ع) در خطبه 33 نهج البلاغه فرمودند.

والسلام علیکم. ان شاءالله موفق باشید.

137976
قم المقدسة - حسینعلی منتظری

ناوبری کتاب